Polskie Radio
Section05

Tomasz Gajownik

Fenomenalny sukces odzyskania niepodległości przez Polskę

W tym wydaniu audycji mówiliśmy o deklaracji odzyskania przez Polskę niepodległości. – Sytuacja była bardzo trudna, nie było szans na negocjacje, Józef Piłsudski był na właściwym miejscu w odpowiednim czasie, robił, co do niego należało. To był twardy człowiek, jego celem były jak największe korzyści dla odradzającego się państwa polskiego – mówił na antenie Trójki historyk prof. Tomasz Gajownik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Święto Niepodległości historia Polski Józef Piłsudski Roman Dmowski

Atak ZSRR na Polskę. "Pomoc nie nadeszła"

Generał Felicjan Sławoj Składkowski, który we wrześniu 1939 roku pełnił funkcję premiera, wspominał po latach w Radiu Wolna Europa, że Polska została pozostawiona sama. – Naród niemiecki rzucił się na nas pod wodzą zachłannego szaleńca Hitlera, a naród rosyjski wsadził nam nóż w plecy z rozkazu chytrego Stalina. Niestety pomoc, do której obowiązani byli sprzymierzeni nie nadeszła.
Zobacz więcej na temat:  agresja sowiecka 17 września 1939 społeczeństwo Piotr Łodej historia Polski II wojna światowa

Geneza Bitwy Warszawskiej. Zaczęło się jeszcze w 1918 roku…

Bitwa Warszawska tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań. O genezie Bitwy Warszawskiej, czyli o wydarzeniach na froncie polsko-bolszewickim w czerwcu i lipcu 1920 roku, w 102. rocznicę "Cudu nad Wisłą" mówili Piotr Łodej i historyk prof. Tomasz Gajownik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski Piotr Łodej bitwa warszawska bolszewicy Armia Czerwona niepodległość Kijów społeczeństwo

"Był obszarem dość autonomicznym". Dr hab. Gajownik o zależności Kaliningradu od Polski i Litwy

Blokadę Obwodu Kaliningradzkiego, znaczenie tej rosyjskiej enklawy dla sytuacji strategicznej w Europie omówił na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Gościem audycji była również Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, która skomentowała kwestię unijnych sankcji wobec Rosji oraz akcesję Szwecji i Finlandii do NATO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa Rosja Kaliningrad obwód kaliningradzki polityka infografika

"Niezła historia". Wydanie specjalne [POSŁUCHAJ]

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszą nowoczesną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Jest dziełem oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Co wiemy o tej ustawie? W jakich okolicznościach została uchwalona? Jaki przebieg miały obrady? Jak ją przyjęto? - Zapraszamy do wysłuchania specjalnego, świątecznego cyklu audycji "Niezła historia". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka konstytucja 3 maja konstytucja

"Droga do Niepodległej". Najważniejsze momenty zmagań o wolną Polskę

103 lata temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość, powracając po 123 latach zaborów na mapę Europy. Jakie wydarzenia doprowadziły do tej upragnionej przez Polaków chwili? Jak wyglądała ono z perspektywy trzech zaborów? Między godz. 7.00 a 18.00, po każdym serwisie, opowiadali o tym w Trójce prof. Tomasz Gajownik i Piotr Łodej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej 11 listopada odzyskanie niepodległości społeczeństwo

Światowy Dzień Fryzjerstwa. Król fryzjerów Antoni "Antoine" Cierplikowski

Brak dostępu do ich usług w czasie lockdownu pokazał nam, jak bardzo są nam potrzebni. 16 września swój dzień obchodzą fryzjerzy. Z tej okazji przypomnieliśmy sylwetkę jednego z najwybitniejszych (i najbardziej ekscentrycznych) fryzjerów wszech czasów – Antoniego Cierplikowskiego ps. Antoine – oraz dowiedzieliśmy się, jakie fryzjerskie trendy panują w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Łukasz Ciechański Paweł Turski fryzjer fryzury fryzura

Rocznica powstania wielkopolskiego świętem narodowym?

Być może w kalendarzu na 2022 rok pojawi się nowe święto narodowe, a przy okazji dzień wolny od pracy. W poniedziałek 6 września na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafi wniosek wielkopolskich instytucji o uznanie 27 grudnia, czyli rocznicy Powstania Wielkopolskiego świętem narodowym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski Łukasz Ciechański święta powstanie wielkopolskie wielkopolskie Poznań ignacy paderewski

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Siedem dni zmagań na Westerplatte

Obrona Westerplatte miała trwać kilka godzin. Skończyło się na siedmiu dniach. 82 lata temu nad ranem, około 400 metrów od polskiej placówki przy Twierdzy Wisłoujście z pokładu pancernika Schleswig-Holstein na ląd zeszła kampania szturmowa Kriegsmarine. 1 września 1939 roku o godz. 4.35 rozpoczęła się II wojna światowa. O pierwszych dniach wojny w audycji "Pora na Trójkę" opowie nam dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo II wojna światowa historia Polski Łukasz Ciechański Westerplatte wrzesień 1939

58 lat temu w Polsce uruchomiono pierwszy laser

Laser (którego nazwa pochodzi od angielskiego skrótu Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) to urządzenie emitujące wzmocnioną wiązkę światła, o różnorodnym zastosowaniu praktycznym od elektroniki po medycynę. 20 sierpnia 1963 roku w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie został uruchomiony pierwszy polski laser. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA medycyna technologie wynalazek Piotr Łodej NAUKA