Polskie Radio
Section05

trójka hp

Tomasz Szatkowski: na Zachodzie zmiana ws. Ukrainy postępuje cały czas, przekazywany jest cięższy sprzęt

- Dziś Ukrainie pomaga prawie całe NATO, charakterystyka pomocy też się cały czas zmienia. To była na początku pomoc o charakterze taktycznym, defensywnym, powoli przechodzono do ciężkich systemów, jak Patriot - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Północnoatlantyckiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Szatkowski NATO wojna na Ukrainie ŚWIAT Niemcy wojsko Beata Michniewicz

Doktorat w wieku 73 lat. Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń [POSŁUCHAJ]

Tadeusz Sawicki miał drugą średnią ocen spośród uczniów wszystkich 50 klas w Technikum Mechanicznym. Dyplom na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej otrzymał z wyróżnieniem. Pasjonowała go nauka, ale nie mógł zostać na uczelni. Uczucie żalu z tego powodu nie opuszczało go nawet po latach. – Nie byłem spełniony – przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska Trójka reportaż studia edukacja pr poleca

Kolonizacja kosmosu. Życie jak… na Wenus?

– Oczywistością jest, że najlepszym miejscem dla nas do życia jest Ziemia, dlatego że nasza biologia jest do niej przystosowana. W Układzie Słonecznym nie ma jej bliźniaczki, więc szukamy jej poza nim. Jednak nie mamy na razie technologii, żeby polecieć poza nasz układ i kolonizować tam planety, dlatego musimy patrzeć na to, w jaki sposób możemy przystosować się technologicznie do kolonizacji planet w naszym układzie – zwraca uwagę astrobiolog Janusz Pętkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar kosmos NAUKA Wenus Mars księżyc

Śladami przodków – z Nowego Sącza do Lwowa [POSŁUCHAJ]

– To jest rzeczywiście tak, jakby się dotykało przeszłości. Nawet w moich zapiskach pojawia się "wędruje śladami" i mam wrażenie, że idę wraz z nimi. Nakładają mi się obrazy Lwowa, który znam ze starych fotografii, czyli z lat 20. XX wieku, z tym, co przeżywam teraz współcześnie. To jest trochę jak podróż w czasie – przyznaje bohaterka reportażu Natalia Skinder.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Chrobak Lwów reportaż pr poleca

"Był zawsze uśmiechnięty i pomocny". Wspomnienie Marka Gaszyńskiego.

– To był wspaniały facet. Gość, którego będziemy pamiętali przez kolejne pokolenia. Dla tych poprzednich też był bardzo, bardzo ważną osobą. Poznałem go pierwszego dnia, gdy przyszedłem do Trójki, to był listopad 1977 roku. Marek Gaszyński był już wtedy gwiazdą. On był współorganizatorem pierwszego festiwalu w Opolu. Wspólnie z Wiktorem Pogranicznym, był autorem audycji dotyczącej muzyki młodzieżowej. To była półgodzinna audycja – opowiada Paweł Sztompke, redaktor muzyczny radiowej Jedynki, wspominając powstanie programu "30 minut rytmu", który w 1958 roku zadebiutował w Rozgłośni Harcerskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski Marek Gaszyński MUZYKA

Marek Gaszyński o sobie. Posłuchaj archiwalnej rozmowy

Jak wspominał Marek Gaszyński, jego fascynacja muzyką sięga wczesnych lat młodości. Na pierwszy festiwal muzyczny wyruszył mając 16 lat. - Pojechałem tam samotnie, nikogo nie znałem, ale zawarłem kilka znajomości. Jak wróciłem do Warszawy, to dowiedziałem się, że powstał klub Stodoła – opowiadał. W kolejnym roku powstał klub Hybrydy, do którego Marek Gaszyński dostał kartę wstępu w podziękowaniu za… odgruzowywanie piwnicy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Gaszyński MUZYKA

"Dopóki mnie chcą". Historie z życia Marka Gaszyńskiego w reportażu Jakuba Tarki

Przez wiele lat Marek Gaszyński był związany z Polskim Radiem, gdzie znalazł się w gronie dziennikarzy inicjujących powstanie Programu Trzeciego. Ważnym elementem jego życia była muzyka - pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. O przygodach ze swojego życia dziennikarz i autor tekstów piosenek opowiedział  w 2019 roku Jakubowi Tarce.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż Trójka pr poleca