Polskie Radio
Section05

Trójka

Kolaże-wycinanki Wisławy Szymborskiej we Wrocławiu

Przez miesiąc w dwóch wrocławskich galeriach można zobaczyć wystawę "Wesoła, ale nie za bardzo" na której zaprezentowano 50 kolaży-wycinanek Wisławy Szymborskiej. Jej dopełnieniem są prace artystów, dydaktyków i studentów miejscowej ASP we Wrocławiu, będące intrygującym dialogiem i reinterpretacją wizualnej twórczości noblistki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wisława Szymborska wystawa galeria Wrocław poezja Katarzyna Cygler

Ocal żabę: trwa akcja w Roztoczańskim Parku Narodowym

Pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego od 20 lat, ustawiając barierki wzdłuż tras godowych wędrówek płazów, chronią je przed śmiercią pod kołami samochodów. W okolicach Zwierzyńca ruszyła akcja "Ocal żabę". Po raz pierwszy leśnicy zaprosili do współpracy wszystkich chętnych: dzieci, młodzież, dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  przyroda ekologia ochrona przyrody natura parki narodowe Zwierzyniec zwierzęta leśne Piotr Firan

12 kwietnia to Dzień Czekolady. Słodko-gorzka historia

12 kwietnia to Dzień Czekolady. Lubimy ją jeść i pić, poprawia nam nastrój, a do tego, ze względu na dużą zawartość magnezu, dodaje nam zdrowia. Jaka jest historia czekolady i po czym możemy poznać, że wszyscy ci, dzięki którym możemy ją smakować, zostali uczciwie wynagrodzeni?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan czekolada słodycze desery deser czekoladowy jedzenie Ameryka Południowa handel Majowie Aztekowie Krzysztof Kolumb

Za kierownicą warszawy dookoła świata

W 1957 roku dwóch śmiałków – Ryszard Sługocki i Zygmunt Rzeżuchowski, wybrało się samochodem marki warszawa dookoła świata. Mimo pokonanych 30 tys. kilometrów nie dotarli oni do celu. Podróż zakończyła się w Chinach skandalem dyplomatycznym, a tego, by wieść o wyczynie dwóch Polaków nie zapisała się w historii, dbali cenzorzy. Po latach te wydarzenia przypomnieli Mateusz Pasternak i Jacek Sawicki, realizatorzy filmu dokumentalnego pt. "Pomimo".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert motoryzacja Warszawa samochody samochód PRL dokument FILM podróże

Totalitaryzm: temat niestety wciąż aktualny

Dobiegła końca trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia", która odbyła się online. Wydarzenia ostatnich kilku tygodni wskazują, że założenia i idea tego festiwalu odnoszą się niestety do teraźniejszości, że totalitaryzm to nie jest historia. O tym i o prezentowanych filmach ze swoim gościem rozmawia Katarzyna Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy totalitaryzm Katarzyna Cygler IPN