Polskie Radio
Section05

Układ Warszawski

Układ Warszawski "interesem międzynarodowego socjalizmu"

14 maja 1955 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS podpisali sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. Państwa wchodzące w jego skład były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja Praga Rumunia Węgry Związek Radziecki komunizm Wojsko Polskie zimna wojna

W Pradze upamiętniono Ryszarda Siwca, który podpalił się w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację w 1968 roku

W Pradze pod pomnikiem Ryszarda Siwca, który podpalił się w 1968 roku w Warszawie w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację, złożono w piątek kwiaty. Na pobliskim placu otwarto wystawę obrazującą bohaterów innych protestów w Polsce przeciwko okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Siwiec Praga Czechy historia Polski

Specjalne pieniądze na czas wojny, czyli tajne banknoty E-71

Paranoja systemu słusznie minionego obejmowała także czas wojny. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przygotowano wzory banknotów, które miały być używane w przypadku wybuchu konfliktu pomiędzy Układem Warszawskim a państwami NATO. Na szczęście pozostały jedynie ciekawostką, którą można obejrzeć na wystawie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA finanse pieniądze NATO NBP wystawa Kraków banknoty Tomasz Miara Trójka

Układ Warszawski a Polskie wojska operacyjne

Podczas III wojny światowej - zgodnie ze szczegółowymi rozkazami płynącymi ze Sztabu Generalnego Armii Sowieckiej - przed polskimi jednostkami stawiano zadania głównie ofensywne. Polscy żołnierze w ramach wielkiej ofensywy wojsk należących do Układu Warszawskiego mieli zdobyć północną część RFN, Danię, częściowo Holandię i Belgię. Broń jądrowa stanowiła przy tym niezwykle istotny czynnik walki.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Dwójka Antoni Dudek

"Chciał zapobiec wojnie". Filip Frąckowiak o Ryszardzie Kuklińskim

- Kukliński po latach mówił, że nie miało znaczenia, kto by tę wojnę wygrał, Polska byłaby jej największą ofiarą […]. Nie marzył o tym, by współpracować z USA, musiał to zrobić, by uratować Polskę i pół miliona polskich żołnierzy, którzy mieli być w pierwszym rzucie - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. Generała Kuklińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 policja PRL Ryszard Kukliński NATO ZSRR Tadeusz Płużański

Dr Paweł Warot: Kukliński wiedział, że w razie wojny na teren Polski spadną bomby atomowe

Wystawę IPN o Ryszardzie Kuklińskim otwarto w niedzielę w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. - Ta wystawa w wersji cyfrowej trafi do Internetu. Tą drogą uczniowie, nauczyciele w kraju i za granicą będą mogli zapoznać się z dorobkiem i działalnością oraz misją, jaką realizował Ryszard Kukliński - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Warot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor policja PRL Ryszard Kukliński NATO ZSRR

"Wierzę że decyzja wkrótce zapadnie". Filip Frąckowiak o przyznaniu orderu Orła Białego Ryszardowi Kuklińskiemu

- Cytując górników z kopalni "Wujek", którzy zapraszali Ryszarda Kuklińskiego słowami "panie pułkowniku, uratowałeś honor oficera polskiego", to hasło idzie za tą postacią i jej upamiętnieniami - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kukliński USA PRL ZSRR Tadeusz Płużański