Polskie Radio
Section05

W POLSKIM RADIU

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" wraca do Sopotu

27 marca w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. W dniach 22-24 czerwca Sopot będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry KULTURA TEATR Sopot Paweł Majcher

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" wraca do Sopotu

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Tegoroczna, XXIII edycja, odbędzie się w dniach 22-24 czerwca 2024 roku i ponownie Sopot będzie gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Paweł Majcher Tomasz Sygut Magdalena Czarzyńska-Jachim Polskie Radio TVP Sopot Teatr Telewizji

Dziennikarz Polskiego Radia laureatem Nagrody im. Bolesława Prusa

Adam Bogoryja – Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał Nagrodę im. Bolesława Prusa w kategorii „Złoty Prus”, która przyznawana jest za całokształt dokonań dziennikarskich przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość wręczenia statuetek i dyplomów nominowanym i laureatom Nagrody im. Bolesława Prusa odbyła się 26 marca w Domu Dziennikarza w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Studio Reportażu i Dokumentu

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Maska śmierci szkarłatnej" [POSŁUCHAJ]

Z mrocznego skarbca radiowych adaptacji arcydzieł światowej literatury: gotycka nowela Edgara Allana Poe. "Maska śmierci szkarłatnej" (znana także pod tytułem "Maska czerwonego moru") to jedno z najsłynniejszych dzieł, amerykańskiego prekursora opowieści grozy, ojca chrzestnego metafizycznego horroru, postaci ikonicznej dla epoki romantyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki pr poleca Edgar Allan Poe romantyzm

Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentuje: "Zawsze warto". Nowy singiel Tadeusza Olchowskiego [WIDEO]

Tadeusz Olchowski śpiewa o tym, o czym każdy człowiek prędzej czy później sam się przekona: że najlepiej być sobą, nie unikać trudnych wyborów i z godnością przyjmować upływ czasu. A już dziś (22 marca) premierę ma nowy singiel artysty zatytułowany "Zawsze warto" wydawany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Drapała Polskie Radio Agencja Muzyczna singiel piosenka Tadeusz Olchowski

"Nikifor z Trójkąta". Spotkanie autorskie z Magdą Skawińską z Polskiego Radia

Nagradzany reportaż "Nikifor z Trójkąta" Magdy Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zainauguruje cykl "Film bez obrazu" Domu w Alejach we współpracy z Fundacją Audionomia. Spotkanie z autorką odbędzie się już w ten piątek. Tytułowy reportaż był emitowany m.in. na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Nikifor z Trójkąta reportaż reportaż w Jedynce Studio Reportażu i Dokumentu Magda Skawińska Dom w Alejach Film bez Obrazu Jakub Plączkowski wrocławski Trójkąt Wrocław prymitywista artysta prymitywista

"Tryb Sportowy" - podcast Polskiego Radia, w którym zaglądamy za kulisy świata sportu

Dlaczego nie każdy dobry sportowiec będzie dobrym trenerem, a każdy dobry trener niekoniecznie był dobrym sportowcem? Jak na co dzień wygląda praca trenerów, którzy stanowią fundament sukcesu sportowców? I wreszcie: jak zostać trenerem? Tematy te, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, omawia Aleksandra Miniak w podcaście "Tryb Sportowy", który wkroczył właśnie w drugi sezon!  
Zobacz więcej na temat:  aleksandra miniak podcast podcast sportowy tryb sportowy

"Prawda czasu i prawda ekranu" – nowy podcast Polskiego Radia

Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w "Bravehearcie", nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w "Napoleonie"? Jak dużo jest prawdy historycznej w filmach, których akcja rozgrywa się w przeszłości? Na te pytania spróbuje znaleźć odpowiedź Bartłomiej Makowski w nowym podcaście Polskiego Radia "Prawda czasu i prawda ekranu".
Zobacz więcej na temat:  FILM kino serial HISTORIA Bartłomiej Makowski

Polskie Radio dla Ukrainy. Specjalny program z podsumowaniem dwóch lat działalności

17 marca mijają dwa lata od momentu uruchomienia Polskiego Radia dla Ukrainy - specjalnej anteny w języku ukraińskim. W związku z tym przygotowany został specjalny program podsumowujący dwa lata działalności. Opowiemy o tym, w jaki sposób Polskie Radio dla Ukrainy przysłużyło się integracji ukraińskich uchodźców w Polsce, jak informuje o wojnie w Ukrainie oraz o dialogu polsko-ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie

Nowy "Radiobook": Charlotte Brontë "Villette" cz. II. [POSŁUCHAJ]

Spośród czterech ukończonych powieści Charlotte Brontë (1816-1855) "Villette" nie jest tą najbardziej znaną (trudno przyćmić światową popularność "Dziwnych losów Jane Eyre"), zawiera za to najwięcej wątków autobiograficznych, co czyni książkę ciekawym dopełnieniem innych dzieł nie tylko samej autorki, ale też twórczości jej młodszych, równie sławnych i podobnie przedwcześnie zmarłych sióstr: Emily ("Wichrowe wzgórza") i Anny ("Agnes Grey").
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki pr poleca Charlotte Brontë Anna Seniuk