Polskie Radio
Section05

waluty

Eksperci: złoty jest coraz słabszy, ale paniczna ucieczka od złotego to pomysł ryzykowny

Dolar jest coraz droższy. Podobnie frak szwajcarski. Nie oznacza to jednak, że złoty jest jakość szczególnie słaby i należy uciekać z pieniędzmi w obce waluty. Kluczowa jest dla nas relacja euro-dolar, a ta powinna wkrótce dojść do parytetu: jedno euro za jednego dolara. Istotne będzie to, czy kurek z rosyjskim gazem zostanie na zimę zakręcony. To oznaczałoby bowiem recesję w wielu państwach Europy, a także słabość ich walut, złotego również - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP inflacja wojna na Ukrainie

Główny ekonomista banku PKO BP: możemy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp we wrześniu

- We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej może ostrożnie, bo o 0,5 procent podnieść stopy procentowe, to być może będzie ostatnia w tym roku podwyżka stóp. Obecny poziom wzrostu stóp procentowych jest najdłuższy i największy od 20 lat - powiedział Piotr Bujak główny ekonomista największego polskiego banku w audycji "Ekspres Gospodarczy".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe inflacja NBP Rada Polityki Pieniężnej

Eksperci: Polska musi zacząć być postrzegana jako rozwinięta gospodarka

- Polski rząd musi ograniczyć część zbędnych wydatków na administrację oraz zwiększyć aprecjację złotówki. Bez współdziałania NBP z rządem kolejna podwyżka stóp procentowych nie pomoże w walce z inflacją. Zbyt często dla zagranicznych inwestorów jesteśmy postrzegani jako rynek wschodzący, co ma negatywny wpływ na notowania naszej waluty - powiedzieli eksperci: dr Maciej Bukowski prezes WISE Europa oraz Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha, w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe inwestycje zagraniczne Rada Polityki Pieniężnej inflacja bezrobocie

Niewypłacalność Rosji coraz bliżej? PIE: spłata zobowiązań w rublu będzie oznaczać techniczne bankructwo

Dziś przypada kolejny termin spłaty zobowiązań przez Rosję. Jeśli Moskwa zdecyduje się spłacać długi w rublu zamiast w dolarze, to będzie stanowić złamanie warunków umów regulujących zadłużenia kraju na międzynarodowych rynkach finansowych i spowoduje sytuację określaną jako techniczne bankructwo - wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja GOSPODARKA ŚWIAT