Polskie Radio
Section05

węgiel

Czechy nie przyjęły polskiej propozycji umowy ws. Turowa. "Musi zostać omówiona przez nowy rząd w Pradze"

Strona czeska nie przyjęła złożonej przez Polskę propozycji umowy w sprawie kopalni Turów. Projekt porozumienia ma być konsultowany z przedstawicielami tworzącego się w Czechach nowego rządu. Polsko-czeskie negocjacje dotyczące dalszego funkcjonowania kopalni trwają od czerwca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy kopalnia Turów energetyka Trybunał Sprawiedliwości UE

Eksperci: przy obecnym kryzysie gazowym wszelkie pomysły zamykania kopalni Turów są nierealne

Teraz w sezonie grzewczych, przy problemach z dostawami gazu nie jest możliwe nawet rozważanie o zamknięciu kopalni Turów, niezależnie od efektu dzisiejszych rozmów polskiej i czeskiej delegacji w Pradze. To wszystko jednak nie oznacza, że nie zrealizujemy transformacji energetycznej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Paweł Pelc, radca prawny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wodór OZE atom dwutlenek węgla

Premier: nie zgadzam się na politykę klimatyczną, która niesie zagrożenie pogłębienia nierówności

- Polska będzie dążyć do neutralności klimatycznej, ale we własnym tempie i we właściwy sposób. Nie zgadzam się na taką politykę klimatyczną, która niesie zagrożenie pogłębienia nierówności społecznych i wyrzucenia na margines pracowników na przykład z sektora węglowego - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w najnowszym podcaście.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA klimat energetyka ochrona środowiska ekologia energia premier Mateusz Morawiecki

Świat chce odejść od energetyki węglowej w ciągu kilkudziesięciu lat. Jest deklaracja 40 państw, w tym Polski

Ponad 40 krajów, w tym Polska, zobowiązało się w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 do odejścia od węgla - ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. Proces nie będzie jednak szybki – jest rozłożony na kilkadziesiąt lat. Trzeba pamiętać, że obecnie ponad jedna trzecia energii pochodzi z węgla.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ochrona przyrody ochrona środowiska klimat

TYLKO U NAS "Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu

- Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia odnawialna atom bezpieczeństwo energetyczne Niemcy odnawialne źródła energii klimat środowisko ochrona środowiska Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika Europa ŚWIAT

"Zwiększono limity emisji CO2, sytuacja gospodarcza się poprawia". Ekspert OSW o Chinach

- Obecnie sytuacja gospodarcza się poprawia, bo zwiększono limity emisji, zniesiono ograniczenia w wydobyciu węgla i otwarto na nowo niektóre bloki węglowe. Ale to nie zmienia faktu, że Chiny mają duży problem. Bo tak naprawdę ich gospodarka stoi na produkcji energii z węgla - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Chiny energetyka

"Środki na transformację powinny być duże i dystrybuowane sprawiedliwe". Marszałkowski o szczycie COP26 w Glasgow

- Trzeba pamiętać, że w tym szczycie uczestniczy ponad 120 liderów państw świata. Świat jest zróżnicowany, jeżeli chodzi o kwestie energetyczne. Są państwa bardzo zależne od węgla, tak jak Polska, gdzie 70 proc. energii elektrycznej jest generowana ze źródeł węglowych - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski, publicysta i analityk poklatu biznesAlert. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki klimat środowisko dyplomacja energia ŚWIAT Europa

Premier: mieliśmy rację, przestrzegając przed Nord Stream 2

- Dzisiaj Gazociąg Jamalski mógłby już służyć do przesyłu gazu na zachód Europy. Dlaczego nie służy? Dlatego, że Rosja wykorzystuje gazociągi jako element szantażu, nacisku i dyktatu cenowego. Doświadczamy tego w całej Europie Zachodniej i całej Unii Europejskiej - powiedział w Glasgow premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki klimat środowisko dyplomacja energia ŚWIAT Europa Nord Stream 2