Polskie Radio
Section05
wiara

Obrady Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego

O podstawowych elementach teologii sakramentów rozmawiali uczestnicy XVII Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Wschodnimi Kościołami Prawosławnymi. Wzięli w nim udział: przedstawiciele Kościołów: syryjskiego, ormiańskiego (obu katolikosatów: Eczmiadzynu i Cylicji), koptyjskiego i etiopskiego Tewahedo. Są to tzw. Starożytne Kościoły Wschodu, zwane też niechalcedońskimi lub przedchalcedońskimi, gdyż nie przyjęły nauczania Soboru w Chalcedonie z 451 r.
Zobacz więcej na temat:  wiara

Odbudować i kościół i meczet - "aby nie rozczarować Boga"

Etiopski duchowny prawosławny, Abba Aklilemariyam Komos, zbiera fundusze na odbudowę kościoła oraz meczetu w miasteczku Lange na obszarze Wschodniego Hararge w regionie Oromia. Uważa, że odbudowanie jedynie kościoła, przy jednoczesnym zignorowaniu meczetu „rozczarowałoby Boga”.Zarówno kościół i meczet w Lange popadły w ruinę, a miejscowe wspólnoty, chrześcijańska i muzułmańska nie mają środków na remont swoich świątyń.
Zobacz więcej na temat:  wiara

ANALIZA Niepokoje i klimat ateizacji. Francuska laickość w praktyce

Jaka jest kondycja społeczeństwa Francji i jego stosunek do religijności? Jak realizowane są hasła "państwa laickiego"? Czy wiara nadal może być punktem odniesienia dla "pierwszej córy Kościoła"? Rozmówcy portalu PolskieRadio24.pl podkreślają, że Kościół może przynieść nadzieję i społeczną zmianę w pełnym kontrastów francuskim społeczeństwie.
Zobacz więcej na temat:  Francja społeczeństwo socjologia wiara religia Kościół katolicyzm islam judaizm aktualności katolickie Przemysław Goławski

Ewangelicy i katolicy wspólnie o pamięci zamordowanych w Auschwitz

"Byłoby zdradą wobec uciemiężonych i zamordowanych osób oraz zdradą wartości ludzkiej cywilizacji, gdybyśmy pozwolili, aby cierpienie i śmierć Auschwitz zostały zakryte mgłą historii" - napisali we wspólnej deklaracji Kościołów: ewangelickiego i katolickiego w Niemczech, wydanej z okazji 75. lecia wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Podpisali ją: przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, bp Heinrich Bedford-Strohm oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinchard Marx.
Zobacz więcej na temat:  wiara