Polskie Radio
Section05

wiara

Canterbury: rezygnacja abp. Welby’ego, tymczasowy prymas zapowiada reformy

Od kilku dni Wspólnotą Anglikańską kieruje tymczasowo arcybiskup Yorku Stephen Cottrell. Dotychczasowy arcybiskup Canterbury Justin Welby oficjalnie zrezygnował ze stanowiska i wczoraj złożył prymasowski pastorał na ołtarzu kaplicy Pałacu Lambeth. Decyzję tę podjął już 12 listopada. Został wtedy oskarżony o tuszowanie zbrodni Johna Smytha, seryjnego przestępcy seksualnego, który na przestrzeni 50 lat wykorzystywał nieletnich chłopców i młodych mężczyzn.
Zobacz więcej na temat: 

Królowie, magowie czy mędrcy? Cała prawda o 6 stycznia 

Kim były osoby wspominane w święto Trzech Króli? Czy 6 stycznia faktycznie opowiada o królach, czy zgodnie z niektórymi przekazami, byli to mędrcy, a nawet magowie? Co o nich wiemy, jakimi krajami władali i jak trafili do Betlejem, by zanieść dary Jezusowi? Czy i co historia przekazuje nam o początkach świętowania Objawienia Pańskiego? Kiedy biorą swój początek pochody organizowane tego dnia? W audycji opowiemy o kolorowych Orszakach Trzech Króli, które gromadzą Polaków w kraju i za granicą oraz o sile wspólnego kolędowania, do którego jesteśmy zaproszeni podczas orszaków i wydarzeń tego dnia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół religia miłość Watykan

Nie tylko Trzech Króli. Ważny dzień dla polskiego Kościoła

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego nazywaną potocznie świętem Trzech Króli. W Polsce jest to również Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. W tym roku będzie mu towarzyszyło hasło "Chrystus nadzieją dla świata". To dzień szczególnej pamięci o misjonarkach i misjonarzach z Polski. Ich posługa odbywa się na wszystkich kontynentach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół katolicki katolicyzm aktualności katolickie

Od nowa

Mieć więcej pieniędzy? Znaleźć dobrą pracę? Wyjechać w podróż w nieznane? A może schudnąć? Każdy z nas podejmuje jakieś postanowienia/wyzwania na Nowy Rok. I ma nadzieję na ich realizację. W końcu możemy zacząć wszystko od nowa! Dlaczego postanowienia noworoczne mają większa moc sprawczą? I czy niedopuszczanie możliwości porażki pomaga? O tym wszystkim z psychologiem z SWPS Mateuszem Banaszkiewiczem. Zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie śmierć życie Redakcja katolicka katolicyzm Meksyk

Kościół synodalny

Wielu wierzących z dużą nieufnością odnosi się do działań papieża Franciszka, który od początku pontyfikatu wdraża w życie Kościoła ideę synodalności.. Widzą w niej bowiem nowinkarstwo, mające zagrażać hierarchicznemu porządkowi Kościoła. Papież Franciszek podejmuje ideę synodalności  od samego początku obecną w chrześcijaństwie. Kościół zawsze na różnych poziomach odwoływał się do rozmaitych kolegialnych ciał, których celem było rozwiązywanie różnorakich dylematów teologicznych, liturgicznych i duszpasterskich. I przeważnie było to owocne. Prawdą jest jednak, że kształt tej synodalności mocno się zmieniał na przestrzeni wieków. I prawdą jest również, że Franciszek mówiąc o synodalności po swojemu stara się tu rozkładać akcenty. Chce bowiem, by dzięki synodalności wszyscy wierzący mieli wpływ na kształt Kościoła.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Lumen

Strażnicy pamięci

W pięknej willi zbudowanej na początku1920 roku znajduje się archiwum jezuickie. Willa została odziedziczona przez Henryka Lubomirskiego, który wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1936 roku. Archiwum zawiera dokumentację działalności jezuitów przed i w czasie II wojny światowej. Znajdują się tam, między innymi: świadectwa masakry na Rakowieckiej w Warszawie 2 VIII 1944 r., wspomnienia nt. życia pod okupacją niemiecką i z Powstania Warszawskiego oraz z Wileńszczyzny czy z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół religia miłość Watykan