Polskie Radio
Section05

Więcej świata

Konflikt we Francji. Prof. Michalski: wielu wojskowych sympatyzuje z Marine Le Pen

Szef francuskiego Sztabu Generalnego Francois Lecointre wezwał do opuszczenia armii żołnierzy, który napisali list otwarty do władz i przestrzegli przed wojną domową. - Wielu ludzi w armii, byłych i obecnych wojskowych, sympatyzuje z Marine Le Pen i chce ją po prostu wesprzeć przeciwko obecnemu prezydentowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Michalski z HEC Paris.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen ŚWIAT Europa

Najniższy przyrost ludności w Chinach. Dr Bogusz: polityka jednego dziecka zawiodła

Choć w Chinach wciąż mieszka 1 410 000 000 osób, to w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba mieszkańców wzrosła jedynie o 5,4 proc. - Zawiodła polityka jednego dziecka i selekcyjne aborcje dokonywane od początku lat 80. - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Bogusz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Rosja Chiny Izrael Hamas Palestyna Lampedusa uchodźcy

Szczyt w Bukareszcie. Guzy: państwa B-9 chcą być realnymi członkami NATO

W Rumunii doszło do szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Rozmowy, jak można domyślać się, dotyczyły m.in. zagrożenia ze strony Rosji. - Nie spodziewam się problemu z ustaleniem wspólnego stanowiska na szczyt NATO w czerwcu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Rosja Paweł Lekki Bukareszteńska dziewiątka Andrzej Duda Rumunia Jarosław Guzy

Szczyt społeczny w Porto. Makowska: pandemia zmieniła założenia UE

W Porto odbywa się unijny szczyt społeczny, podczas którego uczestniczy rozmawiają o walce z bezrobociem. - Pandemia uwypukliła pewne tendencje, które były już wcześniej zauważane, chociażby jak temat nierówności na rynku pracy pomiędzy kobietami, a mężczyznami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Makowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Unia Europejska rynek pracy

Wojciech Konończuk: Kreml doskonale wie, jak działają na Zachód militarne demonstracje

W ostatnim czasie relacje Zachodu i Rosji są bardzo napięte. - Rosjanie doskonale zdają sobie sprawę, jak demonstracje militarne działają na polityków zachodnich i że zwykle to przynosi efekt, którego Rosjanie oczekują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Dlaczego Krem decyduje się na kolejne prowokacje?
Zobacz więcej na temat:  Rosja Paweł Lekki ŚWIAT Europa Unia Europejska Stany Zjednoczone

Konflikt Czech i Rosji. Guzy: solidarność Grupy Wyszehradzkiej przeważyła

Premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili solidarność z Czechami w związku z agresywnymi działaniami Rosji. - Widać różnicę pomiędzy bardzo twardym stanowiskiem wobec Rosji zaprezentowanym wspólnie przez wszystkie kraje Wyszehradzkie a stanowiskiem Unii Europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Jarosław Guzy Marta Szpala grupa wyszehradzka Rosja Czechy Europa

Paraliż czeskiej dyplomacji w Moskwie. Ekspert: taka skala nie zdarza się często

Wyrzucenie 18 rosyjskich dyplomatów i wykluczenie Rosatomu z przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej to efekt ustaleń czeskiego kontrwywiadu. Rosjanie szybko zareagowali na działania Czechów. - Mamy do czynienia z paraliżem czeskiej dyplomacji w Moskwie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Ogrodnik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Paweł Lekki ŚWIAT Europa Czechy

Tadeusz Iwański: słowa prezydenta Zełenskiego oznaczają zwrot w kierunku Zachodu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem. Obaj przywódcy rozmawiali przez wideołącza w sprawie sytuacji w Donbasie z kanclerz Angelą Merkel. - Z tego powodu, że nie udało się dogadać z Rosją, prezydent Zełenski mówi otwarcie o członkostwie Ukrainy w NATO i UE - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Paweł Lekki ŚWIAT Europa Niemcy Wołodymyr Zełenski Emmanuel Macron Angela Merkel

Konflikt z Rosją. Jan Piekło: Ukraina już dawno wybrała kierunek marszu

NATO wezwało Rosję do zakończenia prowokacji i wycofania wojsk z granicy z Ukrainą oraz z okupowanego przez nią Krymu. - Putin pewnie jak zwykle zamierza dokonać jakiejś prowokacji, która może mu rzeczywiście pozwolić na dokonanie aktu agresji wobec Ukrainy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Donbas Krym Ukraina Rosja NATO Paweł Lekki Jan Piekło ŚWIAT Europa

Konflikt na Ukrainie. Dr Sławomir Dębski: Rosja łamie prawo międzynarodowe

Wypowiedzi rosyjskich polityków i koncentracje rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy budzą coraz większy niepokój władz w Kijowie. - Rosja nie jest zainteresowana wycofaniem się z Donbasu, ani zwrotem Krymu. Na razie nie ma widoków na rozwiązanie tego konfliktu. Obyśmy uniknęli wojny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Sławomir Dębski Donbas Krym Ukraina Rosja

Ludobójstwo w Rwandzie. Foltzer: francuscy politycy wiedzieli o tym od wielu lat

W 27. rocznicę ludobójstwa w Rwandzie, francuskie władze potwierdziły decyzję o odtajnieniu archiwów dotyczących masakry ludności Tutsi z 1994 roku i roli Francji w tamtych wydarzeniach. - Na razie nie ma oficjalnej reakcji Pałacu Elizejskiego w tej sprawie. Prezydent Emmanuel Macron przyjął raport i zobaczymy, co zrobi z tymi faktami i czy przeprosi w imieniu francuskich władz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Francja ludobójstwo rwanda Emmanuel Macron Oskar Pietrewicz

Dr Konrad Zasztowt: Turcja jest zależna gospodarczo od UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkali się w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. - Kwestia umowy migracyjnej jest być może jedyną, w której jest szansa na porozumienie między Turcją a Unią Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Turcja Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska Recep Tayyip Erdogan