Polskie Radio
Section05

Wielka Brytania

Dlaczego Rosjanie świętują zakończenie II wojny światowej 9 maja?

Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też Rosja (a do czasu rozpadu bloku sowieckiego również i kraje wchodzące w jego skład) świętuje zakończenie II wojny światowej 9 maja. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Francja Stany Zjednoczone zimna wojna żelazna kurtyna komunizm nazizm III Rzesza Niemcy II Rzeczpospolita

"Macie 24 godziny". Propagandyści Putina straszą falą nuklearną

Propagandyści Putina, Igor Markow i Władimir Sołowjow, zaostrzyli przekaz. Wezwali Brytyjczyków do opuszczenia kraju w ciągu 24 godzin. W przeciwnym razie "zostaną zatopieni przez nuklearną falę". - Czy nie możemy znaleźć jakieś byłej brytyjskiej kolonii, na którą nagle spadłyby hipersoniczne rakiety i drony? Trzeba się zemścić za lata upokorzeń - stwierdzili.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml wojna na Ukrainie Europa ŚWIAT

Gdańsk ceną za pokój? Zuchwałe wystąpienie Hitlera z kwietnia 1939 roku

28 kwietnia 1939 roku Adolf Hitler rozpoczął przemówienie w Reichstagu. Stwierdził w nim, że pakt o nieagresji zawarty z Polską zaledwie pięć lat wcześniej już nie obowiązuje. Tydzień później na wypowiedź niemieckiego kanclerza stanowczo zareagował polski minister spraw zagranicznych Józef Beck, stwierdzając, że "Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da". 
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Józef Beck III Rzesza 1939 przemówienie historia Polski HISTORIA Francja

O tym, jak autor "Robinsona Cruzoe" został szpiegiem. Życie Daniela Defoe

- Podczas ponad siedemdziesięciu lat swojego życia co najmniej trzy razy bankrutował i na nowo się bogacił, pracował jako kupiec i dziennikarz, za rządów torysów był szpiegiem wigów, a za rządu wigów szpiegiem torysów - opowiadała na antenie Polskiego Radia anglistka prof. Wanda Rulewicz. 294 lata temu zmarł wybitny angielski pisarz Daniel Defoe. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe literatura wyspa