Polskie Radio
Section05

Wielki Post

Wielki Post na Lubelszczyźnie i projekt "Senjawazabawa"

O tradycjach Wielkiego Postu na Lubelszczyźnie - zakazach, poszczeniu i jałmużnie - opowiadała prof. Mariola Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie. Mówiliśmy o wydarzeniu w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie. “Senjawazabawa” to koncert którego przewodnim motywem są kołysanki i pieśni dziecięce, jednak w niekoniecznie dziecięcych aranżacjach.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek dzieci

Łukasz Kozak: to zupełnie nowe oblicze naszego programu

- Mamy to szczęście w nieszczęściu ze względu na pandemię, że możemy robić koncerty w specyficznej lokacji, bo nie musimy przejmować się umieszczeniem publiczności. Wobec tego zdecydowaliśmy się na Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki. Czyli muzycy będą występować we wnętrzach wypełnionych świadectwami czegoś, co moglibyśmy uznać za apokalipsy przeszłości - mówił kurator muzyczny Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka Pałac Kultury i Nauki Łukasz Kozak

Kolorowe opowieści z całego świata

Choć dla niektórych nastał moment spokoju, powagi i skupienia, czyli Wielki Post, inni przygotowują się do karnawału, a jeszcze inni – nie świętują niczego. Wokół nas pełno jest bowiem przeróżnych zwyczajów, tradycji i historii. Każdy z nas inaczej tłumaczy sobie, skąd wziął się świat, co należy robić w którym momencie roku i dlaczego nasza część planety wygląda tak, a nie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

"Koronawirus może pomóc w podejmowaniu uczynków wielkopostnych". Ks. prof. Kowalczyk o Wielkim Poście

- Koronawirus będzie przeszkadzał, żeby w tym uczestniczyć, ale można się tego podjąć w sposób indywidualny, w jakichś wspólnotach domowych - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Dariusz Kowalczyk z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, odnosząc się do obchodów uroczystości związanych z Wielkim Postem w czasie pandemii koronawirusa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 chrześcijaństwo religia pandemia koronawirus

TYLKO U NAS Środa Popielcowa i Wielki Post w Kościele. Zobacz, co zmieniła pandemia

Środa Popielcowa rozpoczyna we wspólnocie wierzących czas szczególnej 40-dniowej wędrówki, to okres Wielkiego Postu, który ma nas przygotować do najważniejszych świąt – do Świąt Wielkiejnocy, Paschy, czyli Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa - mówi ks. dr Paweł Cieślik, liturgista.
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara Kościół katolicki Przemysław Goławski papież Franciszek religia społeczeństwo TYLKO U NAS POLSKA

Rusza akcja "Misjonarz na Post". Już blisko 40 tys. osób chce pomóc misjonarzom

- Blisko 40 tys. osób zadeklarowało już udział w ósmej edycji akcji "Misjonarz na Post", której celem jest duchowe wsparcie misjonarzy w wielkim poście przez np. modlitwę, post lub ofiarowanie cierpienia. To o 5 tys. więcej niż w ubiegłym roku o tej porze – powiedział ks. Marcin Wrzos OMI.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA duchowieństwo Kościół religia Kościół katolicki społeczeństwo aktualności katolickie

Historia karnawału i postu. Prof. Dumanowicz: pączek dawał nadzieję, że po poście do niego wrócimy

- Pączek był wielkim smakołykiem. Żegna on karnawał dlatego, że pączek i takie ciasta były smażone w tłuszczu i to głównie w tłuszczu zwierzęcym. Tłuszcz był drogi, więc pączek i rytuał jego zjedzenia dawał nadzieję, że jeszcze kiedyś do tego wrócimy - powiedział o historii i symbolice tłustego czwartku prof. Jarosław Dumanowicz, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek karnawał symbole Wielkanoc historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Maseczki u kapłanów i milczenie podczas obrzędu. Watykan zmienił obrzędy Środy Popielcowej

Watykan, ze względu na epidemię koronawirusa, zmienił obrzęd rozpoczynającej Wielki Post Środy Popielcowej, która w tym roku przypada 17 lutego. Przede wszystkim celebrujący uroczystość duchowny nie będzie nic mówić w czasie posypywania głowy wiernego popiołem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan papież Franciszek Kościół wiara chrześcijaństwo Kościół katolicki aktualności katolickie