Polskie Radio
Section05

Witold Lazar

Przydomowa turbina wiatrowa i panel słoneczny – recepta na własny prąd?

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad przydomową turbiną wiatrową, montowaną wraz z panelem słonecznym. Wykorzystywanie wiatru i ruchu powietrza wytwarzanego przez pojazdy na drodze pozwoliłoby na produkcję ok. 1 kW energii na godzinę, a to wystarczyłoby na zasilanie nawet dwóch gospodarstw domowych. W "Trójce przed południem" opowiedział o tym dr inż. Michał Lipian z Politechniki Łódzkiej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka energia odnawialna energia elektryczna

Biopolepszacz glebowy – jak można wykorzystać bioodpady?

Studenci i naukowcy stworzyli biopolepszacz glebowy. W Polsce marnuje się prawie 5 mln ton żywności rocznie, z czego ponad 50 proc. trafia do śmieci z gospodarstw domowych. I to właśnie bioodpadom przyjrzeli się młodzi naukowcy. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu opracowano biopolepszacz glebowy z odpadów. O szczegółach projektu i jego zastosowaniu na szeroką skalę opowiedziała prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka żywność jedzenie społeczeństwo

Czy robotom można zaufać?

Roboty, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, stawiają pytania natury etycznej. Relacjom między człowiekiem a robotem, m.in. poziomowi zaufania, jakim człowiek darzy maszynę, przyglądają się naukowo Nina Bażela oraz Paweł Graczak, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z Koła Naukowego AGH Space Systems. W badaniu poziomu zaufania do robotów wykorzystali Kalmana – łazika marsjańskiego, którego tworzą od pięciu lat. Z autorami testów rozmawiała Joanna Gąska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka robotyka robot roboty robotyzacja

Księżyc w przyszłości – jak możemy go wykorzystać?

Czy Księżyc w przyszłości może być źródłem cennych pierwiastków i minerałów? NASA planuje lądowanie załogowej misji na powierzchni Księżyca na 2025 rok. W ramach misji Artemis III dwoje astronautów pozostanie na orbicie, a dwoje wyląduje i spędzi tam około tygodnia. Jednak od wielu lat trwają prace dotyczące metali i pierwiastków znajdujących się na Srebrnym Globie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka księżyc kosmos

Energia jądrowa w Polsce. "To nowoczesna i bezpieczna technologia"

Energia jądrowa w naszym kraju ma dość burzliwą historię. Elektrownia atomowa w Żarnowcu była powodem wielu protestów, a od katastrofy w Czarnobylu część Polaków podchodzi do atomu sceptycznie. O tym, dlaczego energetyka jądrowa jest jedną z najbardziej bezpiecznych, rozmawialiśmy z Michałem Strzelcem z portalu zajmującego się tą tematyką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka energia atomowa elektrownia atomowa