Polskie Radio
Section05

woda

O życiu na dnie oceanów wiemy mniej niż o powierzchni Księżyca i dinozaurach!

Oceany zajmują ponad 70 procent powierzchni naszego globu. Ich dna nie dają spokoju naukowcom, gdyż są trudno dostępne – największa głębia ma ponad 11 kilometrów – a przez to wciąż skrywają wiele tajemnic. Wraz z postępem nauki i coraz większymi możliwościami technicznymi badania posuwają się naprzód. Nadal jednak dysponujemy zaledwie wycinkiem pełnego obrazu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA oceany NAUKA natura przyroda ryby Witold Lazar Trójka

Zagadkowe nurkowanie Hiszpanów w Zatoce Gdańskiej. Mogli szpiegować?

Służby w nocy w Zatoce Gdańskiej odnalazły trzech Hiszpanów. Mężczyźni twierdzili, że chcieli nurkować w poszukiwaniu bursztynu, ale zepsuła im się łódź. Nie posiadali oni jednak żadnych pozwoleń. Ponadto w łodzi nie było wyposażenia do połowu bursztynu, za to bardzo drogi sprzęt do nurkowania, w tym skuter do podwodnego przemieszczania się na duże odległości. 
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Morze Bałtyckie łódż służby i bezpieczeństwo

Koniec z jazdą na nartach w przerwie świątecznej? Naukowcy przedstawili możliwy scenariusz

Niesłabnąca emisja gazów cieplarnianych w ciągu 30 lat doprowadzi do braku naturalnej pokrywy śnieżnej na obszarach poniżej 1800-2000 m n.p.m. Sezon narciarski w obecnej formie da się uratować jedynie dzięki sztucznemu naśnieżaniu. Do końca wieku sytuacja pogorszy się na tyle, że nawet armatki śnieżne nie zapewnią możliwości korzystanie ze stoków w okresie przerwy świątecznej. Takie tezy zawiera artykuł zamieszczony w czasopiśmie "International Journal of Biometeorology". 
Zobacz więcej na temat:  zima narty snowboard klimat ŚWIAT Szwajcaria ceny infografika