Polskie Radio
Section05
woda

Betonoza w miastach. Dlaczego zieleń przegrywa z betonem?

Zastępowanie zielonych obszarów betonowymi płytami stało się dość powszechnym zjawiskiem w wielu polskich miastach i miasteczkach. Przykładem może być tzw. rewitalizacja rynków w Skierniewicach, Krzeszowicach czy we Włocławku, gdzie usunięto zieleń właśnie na rzecz betonu.
Zobacz więcej na temat:  ekologia miasto architektura środowisko susza aglomeracja zmiany klimatyczne pogoda woda rośliny drzewa Sława Bieńczycka

POLSKIE RADIO 24 Małże w służbie warszawskiej kranówki. Mają jedno zadanie

W Wodociągach Warszawskich pracują małże, które testują jakość wody z Wisły. - Te organizmy są bardzo wrażliwe na toksyny, reagują na nie zamknięciem muszli. Dopóki się nie zamkną, woda nie zawiera substancji toksycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płatek, zastępca dyrektora Pionu Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie woda ekologia wodociągi warszawskie wodociągi

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik zanieczyszczenie środowisko naturalne przyroda natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka