Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Bruno Schulz we wspomnieniach. "Był człowiekiem, którego się nie widzi"

– Był cichy, przesadnie skromny. Kiedy szedł korytarzem, to gdzieś pod ścianami. I skarżył się na pracę w szkole – opowiadał Alfred Schreyer o swoim nauczycielu Brunonie Schulzu. W radiowych archiwach zachowały się cztery opowieści tych, którzy zetknęli się z autorem "Sklepów cynamonowych", nieśmiałym mistrzem literackiego słowa.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz Drohobycz Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa fotografia literatura

Między dramatem a urodą życia. Roma Ligocka i jej "terapeutyczne opowieści"

– Mój czytelnik musi wiedzieć, że po przejmującej scenie, która mnie samą łapie wciąż za gardło, wyjdziemy na słoneczną ulicę, kupimy sobie czereśnie, zjemy je. Nie znoszę autorów, którzy poruszają się tylko w ramach czerni albo tylko w ramach bieli – mówiła w Polskim Radiu Roma Ligocka. Ta popularna pisarka, autorka słynnej "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", kończy dziś 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  Roma Ligocka literatura II wojna światowa Żydzi psychologia filozofia

Grób Nieznanego Żołnierza. Najważniejsze miejsce pamięci narodowej w naszym kraju

W lożach przy Pałacu Saskim zasiedli najważniejsi przedstawiciele władzy II Rzeczpospolitej, m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski i marszałek Józef Piłsudski. Trumna została opuszczona do grobowca o godzinie 13. Kilkadziesiąt sekund później nastąpiła cisza. Przestały bić dzwony, oddano 24 salwy armatnie, a następnie grobowiec nakryto płytą nagrobną. 98 lat temu, 2 listopada 1925 roku, odbył się pogrzeb Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski Grób Nieznanego Żołnierza Jakub Domoradzki

Pamiątki pięknego życia, świadkowie okrutnej śmierci. Fotografie rodziny Ulmów

Wiktoria Ulma ucząca pisać swoje dzieci. Józef Ulma w ogrodzie wśród uli. Przedszkolaki z Markowej. Prace w polu. Małżeństwo Ulmów przytulone do siebie, szczęśliwe. Trzy Żydówki siedzące na ziemi, uśmiechające się. Na tej ostatniej fotografii zastygły krople krwi. Jest to krew zamordowanych w marcu 1944 roku przez niemieckich żandarmów w domu Ulmów.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie beatyfikacja II wojna światowa Niemcy fotografia