Polskie Radio
Section05

wykluczenie komunikacyjne

Polskie Radio 24 Wykluczenie komunikacyjne problemem rynku pracy. "Nie przerzucajmy kosztów na pracodawcę"

- Z jednej strony mamy pracodawców poszukujących kandydatów, gotowych zatrudnić w danym regionie pracowników, z drugiej strony, ci pracownicy nie mają jak przyjechać nawet na rozmowę kwalifikacyjną - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Żydek (Randstad Polska), który wraz z prof. Grażyną Spytek-Bandurską, ekspertką Federacji Przedsiębiorców Polskich gościł w audycji "Kapitał i praca".
Zobacz więcej na temat:  praca transport publiczny rynek pracy

E-autobusy pomogą w walce z transportowym wykluczeniem

- Wykluczenie transportowe, to brak dostępnych połączeń kolejowych i autobusowych. To powoduje, że nie można za pomocą komunikacji publicznej dotrzeć do szkoły lub lekarza w innej miejscowości. Dotyczy to osób, które nie jeżdżą własnymi autami, zwłaszcza młodzieży i seniorów - powiedział w Polskim Radiu 24, Krzysztof Burda z Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w audycji "Temat dnia".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 transport transport publiczny elektromobilność samochody elektryczne Ewa Wasążnik

"Demon Copperhead" Barbary Kingsolver: opowieść o niewidzialnej części Ameryki

W ostatniej audycji "Wszystkie książki świata" Michał Nogaś zabrał słuchaczy do Stanów Zjednoczonych. Literacką i nie tylko przewodniczką była Barbara Kingsolver, autorka bestsellerowej powieści "Demon Copperhead", za którą otrzymała Nagrodę Pulitzera 2023 w kategorii najlepsza książka beletrystyczna.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Karol Dickens KSIĄŻKA David Copperfield USA Stany Zjednoczone Ameryka Nagroda Pulitzera wykluczenie społeczne Michał Nogaś Trójka

Wykluczenie komunikacyjne. Jak determinuje nasze życiowe wybory?

Z perspektywy Warszawy może się wydawać, że wykluczenie komunikacyjne nie jest w kraju problemem. To jednak złudzenie. – Musimy mieć świadomość, że do bardzo wielu miejscowości, do bardzo wielu sołectw nie docierają autobusy – przypomina dr Michał Wolański ze Szkoły Głównej Handlowej. Dostępność transportu publicznego często decyduje o wyborze szkoły czy możliwości podjęcia pracy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka rodzina transport publiczny transport transport miejski

PR24 Wykluczenie transportowe - problem milionów Polaków

Według różnych szacunków nawet 10 tys. miejscowości w Polsce nie ma żadnego dostępu do transportu publicznego; tylko w latach 2016-2020 długość krajowych linii komunikacji autobusowej zmniejszyła się o jedną trzecią. W Polskim Radiu 24 dyskutowali Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, oraz Jakub Madrjas, ekspert ds. transportu, redaktor prowadzący portalu Rynek-Kolejowy.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo transport publiczny GOSPODARKA

Gęsta siatka połączeń daje oddech Polsce powiatowej. Walka rządu z wykluczeniem komunikacyjnym

Po 1989 r. kolejne rządy prowadziły politykę cięć budżetowych i prywatyzacji, która dramatycznie uderzała w jakość życia w tzw. Polsce powiatowej. Wiązało się to z ograniczeniem aktywności i obecności instytucji publicznych na wsi i w mniejszych miejscowościach. Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, placówki pocztowe czy posterunki policji. Ta polityka doprowadziła to wykluczenia społecznego dużej części populacji Polski, którego jednym z najpoważniejszych zjawisk było wykluczenie komunikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA komunikacja transport transport publiczny transport miejski infrastruktura

Busy na zlecenie: przyszłość komunikacji publicznej na terenach wiejskich?

Badania przeprowadzone w naszym kraju wskazują, że jeżeli Polacy mają do pokonania więcej niż sześć kilometrów, preferują poruszanie się samochodem. Czy więc jest możliwe mieszkanie poza aglomeracją miejską bez samochodu? Tak, ale tylko w wypadku, jeżeli zmienimy sposób myślenia i postawimy na… nowoczesny transport zbiorowy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport publiczny transport wieś autobus Paweł Turski Trójka

Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego daje szansę na równomierny rozwój wszystkich regionów

Program rządowej pomocy dla samorządów na pokrycie deficytów z powodu kosztów utrzymania i przywrócenia połączeń kolejowych i autobusowych, pokazał że wiele linii było niepotrzebnie zlikwidowanych, bo część z nich okazało się teraz dochodowymi - powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport komunikacja miejska transport publiczny

Nowoczesne wagony dla PKP Intercity. To początek dużych zakupów przewoźnika

Kolej otrzymała 81 nowoczesnych wagonów odpowiadających m.in. potrzebom osób z niepełnosprawnościami i opiekujących się dziećmi - poinformował w środę minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapowiedział, że kolej czeka na następne pociągi, więc nie zabraknie pracy dla firm je produkujących i remontujących.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP Intercity inwestycje kolejnictwo transport publiczny niepełnosprawni PKP PKP Cargo infrastruktura

Wykluczenie komunikacyjne. Reportaż "A jeśli nie zdążę" [POSŁUCHAJ]

Wykluczenie komunikacyjne, to problem, który mimo starań, ciągle dotyka mieszkańców polskiej prowincji. Zaniedbania sięgają wielu lat. Nie pomógł czas, pandemii, który zweryfikował i zmienił nasze nawyki transportowe. Zlikwidowana lub źle działająca komunikacja doskwiera młodzieży mieszkającej poza miastem. Trzeba znaleźć sposób, żeby dotrzeć do szkoły, na dodatkowe zajęcia czy spotkanie za znajomymi. Nie każdy młody człowiek ma już prawo jazdy albo własny samochód. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Weroniki Puszkar pt. "A jeśli nie zdążę".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Weronika Puszkar