Polskie Radio
Section05

transport miejski

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. "Zaczniemy dostrzegać poprawę jakości powietrza"

- Samochód z silnikiem diesla klasy Euro 2 z ok. 2000 r. emituje 20-30 razy więcej zanieczyszczeń, niż samochód z silnikiem spełniającym normy Euro 6 [...]. To pokazuje, że zabranianie wjazdu do miasta najstarszym pojazdom ma sens - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 smog Warszawa transport transport publiczny strefa czystego transportu

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski transport tramwaj ekologia przyroda natura środowisko miejskie środowisko

Kolej podwieszana: bezkolizyjna, bezpieczna. Dlaczego więc działa tylko w dwóch krajach?

Kolej podwieszana wydaje się idealnym rozwiązaniem dla miast: jest bezpieczna, bezkolizyjna, niezależna od ruchu kołowego i do tego ekologiczna. Dlaczego więc na większą skalę użytkowana jest jedynie w trzech miastach na dwóch kontynentach?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technika NAUKA podróże komunikacja miejska metro pociągi kolejka Wuppertal Japonia Paweł Turski Witold Lazar Trójka

Miejscy zwolennicy ekologii jeżdżą samochodami: hipokryzja czy konieczność?

Zakończył się projekt CoMobility realizowany przez trzy warszawskie uczelnie (UW, PW, SGH), norweskich partnerów, Fundację "Na miejscu" oraz miasto Lublin. Badał on preferencje transportowe oraz zachowania mieszkańców stolicy. Jakie wynikają z niego wnioski, mówiła główna badaczka i koordynatorka projektu dr Anna Nicińska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport publiczny samochód autobus tramwaj metro badania ekologia Radosław Nałęcz Trójka

Wykluczenie komunikacyjne. Jak determinuje nasze życiowe wybory?

Z perspektywy Warszawy może się wydawać, że wykluczenie komunikacyjne nie jest w kraju problemem. To jednak złudzenie. – Musimy mieć świadomość, że do bardzo wielu miejscowości, do bardzo wielu sołectw nie docierają autobusy – przypomina dr Michał Wolański ze Szkoły Głównej Handlowej. Dostępność transportu publicznego często decyduje o wyborze szkoły czy możliwości podjęcia pracy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka rodzina wykluczenie komunikacyjne transport publiczny transport