Polskie Radio
Section05

zbrodnia katyńska

"Katyń – pamiętam". Reportaż na podstawie relacji świadków [POSŁUCHAJ]

– 13 kwietnia otrzymałem wiadomość o Katyniu. Pierwsze nazwiska na liście to były nazwiska moich najbliższych – wspomina ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan "Rodzin Katyńskich" i pomordowanych na Wschodzie. 11 kwietnia 1943 roku niemiecka agencja Transocean podała komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim grobów tysięcy polskich oficerów. "Katyń – pamiętam" to reportaż przedstawiający dramat więźniów obozów jenieckich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo reportaż Katyń

IPN upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Rusza festiwal filmowy "Echa Katynia"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że "naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach zbrodni katyńskiej". IPN w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaprezentował program II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Jego celem jest ukazywanie wpływu i skutków totalitaryzmów dla społeczeństwa i jednostki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

"Ludobójstwo dokonane na polskiej inteligencji". Prezydent uczcił pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej

- Nie ma wątpliwości, że celem sowieckiej akcji mordowania polskich oficerów i polskiej inteligencji było unicestwienie naszego narodu; czcimy dziś pamięć tych, którzy polskości, swojego patriotyzmu i swojego oddania ojczyźnie nie wyrzekli się nigdy - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Katyń ludobójstwo inteligencja Ryszard Kukliński Wojsko Polskie patriotyzm

Adam Hlebowicz: polskie elity nie dopuszczały możliwości współpracy z reżimem komunistycznym

- Ci ludzie, polscy oficerowie, czy zawodowi, czy rezerwy, absolutnie nie dopuszczali w ogóle takiej możliwości, żeby współpracować z reżimem komunistycznym. Stąd te zalecenia i rozkaz o wymordowaniu polskich elit - mówił w programie "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Hlebowicz, historyk i dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Katyń HISTORIA zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Adam Hlebowicz Magdalena Ogórek

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Premier: niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary

"Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić; niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny, których nie popełniły; dlatego w takich dniach jak dziś musimy dbać o prawdę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń rocznica Mateusz Morawiecki premier HISTORIA

Prezydent o zbrodni katyńskiej: jej ofiary pozostawiły nam testament niezłomnego patriotyzmu

"Każdego 13 kwietnia w sposób szczególny czcimy pamięć blisko 22 tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą potwornej komunistycznej zbrodni przeciw pokojowi, ludzkości i narodowi polskiemu. Akt ludobójstwa, jakim był mord katyński, trwa w naszej pamięci historycznej jako bolesna rana i przestroga" - napisał prezydent w przesłaniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń HISTORIA społeczeństwo Andrzej Duda Związek Sowiecki POLSKA patriotyzm

Zbrodnia katyńska. Andrzej Gwiazda: od małego nie miałem wątpliwości, inni czekali na prawdę do lat 90.

- Od małego nie miałem wątpliwości co do Katynia. Inni Polacy dowiedzieli się o tym dopiero w latach 90. - powiedział o zbrodni katyńskiej i pamięci o niej Andrzej Gwiazda, opozycjonista w PRL i zesłaniec na Sybir w 1940 roku.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnie sowieckie Rosja Związek Radziecki Wojsko Polskie ludobójstwo HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA

Andrzej Mietkowski: na kłamstwie katyńskim próbowano budować nową historiozofię

- Radio Wolna Europa, Głos Ameryki i BBC to były te rozgłośnie, które mówiły do Polski prawdę o historii i o bieżącym życiu politycznym; prawdę, która w Polsce była objęta zapisem cenzorskim. Od początku nie pozostawiały złudzeń, kto jest sprawcą Zbrodni Katyńskiej, dlatego były tak znienawidzoną kontrpropagandą przeciwko kłamstwu mediów PRL - mówił w Dwójce dziennikarz Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Andrzej Mietkowski Włodzimierz Bolecki Anna Lisiecka zbrodnie sowieckie 1943 Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka