Biznes i życie. Łukasz Polikowski o tym, jak odnieść sukces

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 10:05
- Każdy z nas znajdzie w życiu sytuacje, i to niekoniecznie zawodowe, w których przydają się duch przedsiębiorcy i umiejętności zarządzania. Warto je szlifować w życiu codziennym - przekonuje Łukasz Polikowski, psycholog i autor kanału Człowiek Absurdalny.
Łukasz Polikowski - psycholog i autor kanału Człowiek Absurdalny oraz prowadzący audycję Jakub Jamrozek.
Łukasz Polikowski - psycholog i autor kanału Człowiek Absurdalny oraz prowadzący audycję Jakub Jamrozek.Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • Jak odnieść sukces?
  • Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Steven Bartlett w książce "The Diary of a CEO. 33 zasady biznesu i życia".
  • Rady brytyjskiego przedsiębiorcy i podcastera komentuje Łukasz Polikowski - psycholog i autor kanału Człowiek Absurdalny.
  • Czy warto mieć w życiu plan B i czy ryzyko się opłaca?

33 zasady biznesu i życia Stevena Bartletta

Steven Bartlett ma 31 lat, jest przedsiębiorcą i autorem podcastu "The Diary of a CEO", w którym rozmawia z najbardziej wpływowymi osobistościami, ekspertami i myślicielami. W oparciu o wywiady i o własne doświadczenie Bartlett napisał książkę „The Diary of a CEO. 33 zasady biznesu i życia”, w której podpowiada czytelnikom, jak na nowo zdefiniować sukces i wykorzystać w pełni swój potencjał. 

- Jest to inspirująca historia osoby bardzo skutecznej w osiąganiu swoich celów. Zwłaszcza że Bartlett nie unika opowiadania o porażkach, błędach i niepowodzeniach - podkreśla gość Czwórki. - W książce pisze o takich kwestiach, jak podejście do ryzyka, uczenie się od innych ludzi, zdobywanie kontaktów i tworzenie własnej filozofii życia. Dzieli się wskazówkami, które w jego przypadku zadziałały. 

"Napełnione wiadra" Elona Muska

Steven Bartlett próbuje przekonać nas, czytelników, że istnieją 33 zasady biznesu i życia. Powołuje się m.in. na "pięć napełnionych po brzegi wiader" Elona Muska.

- To metafora obszarów, które warto zagospodarować, jeśli chce się odnieść sukces. Są wśród nich: wiedza, kwalifikacje, kontakty, zasoby i renoma. Jeden obszar prowadzi do drugiego, a kiedy zdobędziemy już odpowiednią renomę, łatwiej nam będzie nawiązywać współpracę i przekonywać innych do swoich projektów. Tak jak Elon Musk, który wystarczy, że rzuci pomysł, to od razu znajdzie inwestorów i entuzjastów - wyjaśnia rozmówca Jakuba Jamrozka. 

Posłuchaj
39:07 CZWÓRKA Wieczor z Czworka - czlowiek absurdalny 03.04.2024.mp3 Jakimi zasadami rządzą się: sukces i porażka? Rozmowa z psychologiem Łukaszem Polikowskim (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

Jak tę wiedzę przełożyć na życie codzienne? - Na przykład wybierając odpowiednią uczelnię i odpowiedni kierunek. I chodzi tu nie tylko o  wiedzę, ale też o kontakty, które będzie można nawiązać. Rzadko myślimy o tym w ten sposób, ale to też jest przestrzeń, w której możemy „napełnić wiadra” - dodaje Łukasz Polikowski.

10 TRENDÓW na rynku pracy 2023/2024 | Człowiek Absurdalny

Czy ryzyko się opłaca?

W psychologii biznesu dużą rolę odgrywa ryzyko i doświadczenia z nim związane. Steven Bartlett też podejmuje ten temat i namawia, żeby nie bać się go podejmować. Przywołuje badanie, które miało na celu zidentyfikowanie czynników determinujących ludzki sukces.

- Okazało się, że osoby, które miały plan B na życie, nie radziły sobie tak dobrze, jak ci, którzy byli skoncentrowani tylko na jednym celu. Wynika z tego, że plan B, choć daje nam większe bezpieczeństwo, to jednak często sabotuje nasze wysiłki i pełne zaangażowanie. I w tym sensie ryzyko opłaca się - podkreśla psycholog i autor kanału Człowiek Absurdalny.  

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Łukasz Polikowski (psycholog, autor kanału Człowiek Absurdalny)

Data emisji: 03.04.2024

Godzina emisji: 20.30

kul/wmkor

Czytaj także

Co lubi mózg? Orzechy, krzyżówki i ciszę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 17:50
- Mózg jest leniwy, więc trzeba go trenować. A kiedy już się zmęczy, dajmy mu odpocząć. Poczytajmy książkę, posiedźmy w ciszy i zjedzmy coś dobrego. Bo mózg jest smakoszem i bardzo lubi jeść - mówią członkowie Koła Naukowego Neuropsyche z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozofia lekkiego plecaka. Jak zmniejszyć życiowy bagaż?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 12:00
Gdyby bagaż doświadczeń życiowych przyrównać do plecaka, to żeby ruszyć dalej, należy go przepakować. Jak nie zagracić życia zbędnymi rzeczami, niewspierającymi relacjami i niepotrzebnymi obowiązkami radzi Marcin Osman, współautor książki "Filozofia lekkiego plecaka".
rozwiń zwiń