Filozofia lekkiego plecaka. Jak zmniejszyć życiowy bagaż?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 12:00
Gdyby bagaż doświadczeń życiowych przyrównać do plecaka, to żeby ruszyć dalej, należy go przepakować. Jak nie zagracić życia zbędnymi rzeczami, niewspierającymi relacjami i niepotrzebnymi obowiązkami radzi Marcin Osman, współautor książki "Filozofia lekkiego plecaka".
W filozofii lekkiego plecaka nie chodzi o to, żeby mieć mniej, tylko żeby mieć rzeczy optymalne na danym etapie życia. (zdj. ilustracyjne)
W filozofii lekkiego plecaka nie chodzi o to, żeby mieć mniej, tylko żeby mieć rzeczy optymalne na danym etapie życia. (zdj. ilustracyjne) Foto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock
  • "Filozofia lekkiego plecaka" to książka, którą napisali Kamila Kruk i Marcin Osman.
  • Autorzy namawiają, żeby przyjrzeć się swojemu życiu i zrezygnować z tego, co w nim zbędne.
  • Chodzi nie tylko o rzeczy, ale też o toksyczne relacje.

Na czym polega filozofia lekkiego plecaka?

- W filozofii lekkiego plecaka chodzi o to, żeby na swoich plecach dźwigać tylko to, co jest nam potrzebne. Ludzie i rzeczy, które nas nie wspierają, są toksyczne, obciążające i uniemożliwiają rozwój. Szkoda marnować na to czas - przekonuje przedsiębiorca i twórca internetowy Marcin Osman. – W odróżnieniu od minimalizmu tu nie chodzi jednak o to, żeby mieć mniej, tylko żeby mieć rzeczy optymalne na danym etapie życia.   

Każdy z nas do życiowego plecaka pakuje przedmioty, relacje z ludźmi, doświadczenia, rutynę, która już się nie sprawdza. Czasami bywa to przytłaczające do tego stopnia, że trudno nawet pomyśleć, że taki plecak można rozpakować. 

"Dorośnij i przestań scrollować"

- Kiedyś byłem wielkim fanem wędkarstwa. Dźwigałem wielkie pudła, żeby łowić szczupaki w Szwecji. Teraz mam znajomych, którzy organizują takie wyprawy. Przyjeżdżam do nich z małym plecakiem, nie rezygnuję z pasji, ale korzystam ze sprzętu, który jest na miejscu - wyjaśnia rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Od pięciu miesięcy jestem z rodziną na Maderze. Nasz dobytek - a mam dwie córki - mieści się w dwóch walizkach i dwóch kartonach. Z takim bagażem wrócimy do Polski.

Posłuchaj
11:21 CZWÓRKA Pierwsze slysze - marcin osman 20.03.2024.mp3 Marcin Osman o filozofii lekkiego plecaka (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Przedmioty ułatwiają życie, ale mamy ustalone pewne limity. Przede wszystkim pieniądze wydajemy na doświadczenia, czyli na rzeczy, które budują nasz majątek w banku wspomnień - dodaje gość Czwórki. - Kiedy ktoś pyta mnie, co zrobić, żeby nie dać się złapać w pułapkę trendów z Instagrama, odpowiadam krótko: "dorośnij i przestań scrollować".

Zacznij Żyć SZCZĘŚLIWIE i na WŁASNYCH ZASADACH! Filozofia Lekkiego Plecaka | Marcin Osman

Zobacz także:

"Filozofia lekkiego życia" to książka, którą napisali Marcin Osman i Kamila Kruk. Autorzy radzą w niej m.in.:

  • w co warto inwestować, a co można pożyczyć
  • dlaczego nie zawsze trzeba kupować dom
  • jak pracować mądrzej, a nie ciężej
  • jak ograniczyć relacje z osobami, z którymi nam już nie po drodze
  • jak zmniejszyć presję obowiązków

 Jak rozpoznać toksyczną relację?

- Po pierwsze należy sprawdzić, czy po spotkaniu z daną osobą mamy więcej energii, czy mniej. Jeśli zmęczenie pojawia się permanentnie, to pierwszy sygnał, że coś z naszą relację jest nie tak – mówi Marcin Osman. - Odcięcie się od takiej osoby bywa naprawdę trudne, zwłaszcza jeśli okazuje się, że jest to ktoś nam bliski. Nie namawiam jednak do trzaskania drzwiami i innych radykalnych rozwiązań. Proponuję po prostu nie inwestować energii w taką relację.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marcin Osman (bloger, przedsiębiorca, twórca internetowy i współautor poradnika "Filozofia zbędnego plecaka")

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 8.15

kul/wmkor

Czytaj także

Skóropozytywność. Celebracja niedoskonałości

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 12:45
Media społecznościowe redefiniują standardy piękna i mobilizują do zmian nawet wielki koncerny kosmetyczne. Co kryje się za popularnymi ostatnio w sieci hasztagami #bodypositive, #skóropozytywność, czy #freethepimple (z ang. "uwolnij pryszcza")?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w "niedoczasie" - symptom współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 12:10
Prawie każdy narzeka na brak czasu, pojawiło się nawet określenie "ubóstwo czasowe". - Odczucie braku czasu jest kwestią naszego postrzegania i przekonań - przekonuje psycholog Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska.
rozwiń zwiń