Śnieg może stać się bielszy. Optymistyczne badania

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 18:00
Naukowcy sugerują, że śnieg może się stać czystszy i jeszcze bielszy. Dziś ten opad często zanieczyszczony jest pyłami mechanicznymi, drobinami pochodzących ze spalin samochodów czy drobinami sadzy pochodzącymi z dymów przemysłowych. Do 2100 roku to może się zmienić, a śnieg odzyska krystalicznie białą barwę. 
Naukowym sugerują, że dzięki zmniejszaniu zanieczyszczenia sadzą, do końca tego stulecia śnieg może stać się czystszy
Naukowym sugerują, że dzięki zmniejszaniu zanieczyszczenia sadzą, do końca tego stulecia śnieg może stać się czystszyFoto: shutterstock/OlegRi
  • Naukowcy z USA sugerują, że że dzięki zmniejszaniu zanieczyszczenia sadzą, do końca tego stulecia śnieg może stać się czystszy, a więc i bardziej biały.
  • Badacze stworzyli model pokrywy śnieżnej, dla dwóch miejsc na kuli ziemskiej: zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Wyżyny Tybetańskiej w latach 2015-2100. 
  • Śnieg wydaje nam się krystalicznie biały, ale w rzeczywistości jego barwa zależy od zanieczyszczeń.
  • Wyniki amerykańskich badań napawają optymizmem, szczególnie w kontekście ostatnich redukcji wykorzystania paliw kopalnych.

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Communications" sugerują, że dzięki zmniejszaniu zanieczyszczenia sadzą, do końca tego stulecia śnieg może stać się czystszy, a więc i bardziej biały. Badacze twierdzą, że pozytywnym tego skutkiem będzie między innymi wzrost albedo zaśnieżonych powierzchni - większa ilość promieniowania będzie odbijana w przestrzeń kosmiczną, zamiast być pochłaniana i przyczyniać się do zwiększenia stopnia ocieplenia klimatu. 

Śnieg może stać się bielszy

Styczeń i luty 2024 roku z pewnością uraczą nas śniegiem, będzie on biały, ale z pewnością nie tak biały jak za kilka-kilkadziesiąt lat. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych stworzyli model pokrywy śnieżnej, dla dwóch miejsc na kuli ziemskiej, na których obrazują jak biały może być śnieg w najbliższych dekadach. Zajęli się zachodnią częścią Stanów Zjednoczonych i Wyżyną Tybetańską w latach 2015-2100. Prognozy badaczy wskazują na utratę od 15 do 58 procent pokrywy śnieżnej, czego skutkiem ma być zmiana barwy śniegu. 

Śnieg wydaje nam się krystalicznie biały, ale w rzeczywistości jego barwa zależy od zanieczyszczeń, które pojawiają się w atmosferze, a następnie na nim się osadzają.

Co zanieczyszcza śnieg?

- W warunkach idealnych, gdybyśmy mieli bardzo czyste powietrze, śnieg byłby faktycznie śnieżnobiały, ale rzeczywistość jest inna - mówi dr Kamil Leziak z Uniwersytetu Warszawskiego. - Na śniegu bardzo często osadzają się zanieczyszczenia, takie jak sadze, pyły, różnego rodzaju związki stałe, które sprawiają, że barwa śniegu jest inna. Śnieg jest ciemniejszy niż powinien być w idealnych warunkach. 


Posłuchaj
04:36 czwórka czwórka do piątej 27.12.2023 śnieg 15.22.mp3 Czy śnieg może stać się bielszy? (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Barwę śniegu możemy oglądać pod mikroskopem. - Zdarza się, że przy dokładnych badaniach widzimy różne drobne mikrocząsteczki np. pyłów mechanicznych, drobnych zanieczyszczeń, drobin pochodzących ze spalin samochodów czy drobin sadzy emitowanych z dymów przemysłowych - wymienia naukowiec. - To zanieczyszczenia, których możemy nie widzieć gołym okiem, jednak one na tym śniegu występują i mogą powodować to, że śnieg nie będzie już tak intensywnie odbijać promieniowania słonecznego, jak w sytuacji kiedy jest czysty. 

Brudny śnieg i konsekwencje dla klimatu

Dr Kamil Leziak ostrzega, że tego typu zjawisko ma swoje konsekwencje dla klimatu. Śnieg, który nie jest śnieżnobiały pochłania więcej promieniowania słonecznego, co może skutkować tym, że będzie wzrastała wartość temperatury powietrza. 

Naukowcy z USA twierdzą jednak, że śnieg w przyszłości będzie bardziej biały, co wcale nie oznacza jednak, że zanieczyszczeń już dziś jest mniej.

- Badania ze Stanów dotyczą dwóch regionów na kuli ziemskiej - nie możemy więc na tej podstawie stwardzić, że wszędzie śnieg będzie czystszy. Na dwóch omawianych obszarach prognozowane jest znaczące zwiększenie czystości śniegu, które wynika z tego, że na tym śniegu będzie osadzało się mniej cząsteczek ze spalania paliw kopalnych: węgla kamiennego czy brunatnego - wyjaśnia ekspert w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Tego typu zanieczyszczenia są bardzo powszechnymi. Występują praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z domami jednorodzinnymi, które opalane są węglem czy w miejscach, gdzie nie mamy do czynienia z siecią ciepłowniczą. 

Czytaj także: 

Dr Kamil Leziak zauważa, że zanieczyszczenia w postaci sadzy potrafią być widoczne gołym okiem - widzimy wtedy czarne pasy osadu. 

Wyniki amerykańskich badań napawają optymizmem, szczególnie w kontekście ostatnich redukcji wykorzystania paliw kopalnych. Daje to nadzieję, że śnieg będzie czystszy i będzie odbijał więcej promieniowania słonecznego, co pozwoli nam również walczyć z globalnym ociepleniem. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.12.2023

Godzina emisji: 15.22

pj/pr

Czytaj także

Idzie śnieżna bieda. Wielkie zimy powrócą w 2050 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 11:30
Za nami 2022 rok, który był piątym najcieplejszym rokiem odnotowanym przez badaczy. Lata mamy upalne, ciepłe jesienie, a i zimy nie przynoszą siarczystych mrozów i wielkiego śniegu. Zmiany klimatyczne wpływają na wiele dziedzin naszego życia. Niewykluczone, że narciarstwo stanie się sportem bardzo ekskluzywnym i drogim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co można zrobić z plastikowych rękawiczek? Słodzik i barwnik do dżinsów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 20:22
Maciej Multan poddał winylowe rękawiczki recyklingowi i wydobył z nich kwas ftalowy. Otrzymał za to nagrodę w konkursie Talenty Jutra i zapowiada kontynuację badań.
rozwiń zwiń