Fizjoterapeuta - czym się zajmuje i jak dostać się na studia?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 22:00
Kacper Zaborski jest studentem fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. - Fizjotrapeuta to nie rehabilitant ani masażysta - podkreśla w Czwórce i zdradza kulisy swojego przyszłego zawodu.
Czym zajmuje się fizjoterapia? Czy fizjoterapeuta ma wykształcenie medyczne? Jaka jest różnica między rehabilitantem? Fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje szeroki wachlarz umiejętności.
Czym zajmuje się fizjoterapia? Czy fizjoterapeuta ma wykształcenie medyczne? Jaka jest różnica między rehabilitantem? Fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje szeroki wachlarz umiejętności.Foto: shutterstock/Gorodenkoff
  • Żeby zostać fizjoterapeutą należy skończyć kierunkowe studia. 
  • Fizjoterapeuta w swojej pracy pomaga dojść pacjentom do sprawności po urazach, ale także leczyć wiele schorzeń. 
  • Do swojej dyspozycji ma szeroką gamę zabiegów, takich jak ćwiczenia, masaże czy laseroterapia. 

Zgodnie z przepisami, fizjoterapeuta nie jest lekarzem. Jednak, żeby wykonywać ten zawód specjalista musi skończyć studia magisterskie w tym zakresie. 

Fizjoterapeuta - czym się zajmuje?

W określeniu fizjoterapia zawiera się wiele działań. - Fizjoterapeuta jednocześnie wykonuje fizykoterapię, w tym znajdują się wszystkie zabiegi w których wykorzystuje się działanie prądu czy laseru - tłumaczy Kacper. - Jednocześnie fizjoterapeuta może wykonać masaż, ale głównym trzonem jest kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza.

Jak podkreśla gość Czwórki, to właśnie fizjoterapeuta dobiera, planuje i prowadzi właściwe dla danej osoby zabiegi, które mają na celu poprawienie jej kondycji po wypadku, czy też wspierając prawidłowe jej funkcjonowanie.

- Do fizjoterapeuty można się zgłosić w różnorodnych przypadkach. Przestrzał wykonywanych zabiegów jest ogromny. Zacznijmy od typowych medycznych schorzeń, gdzie po operacjach czy jakiś zabiegach trzeba postawić pacjenta na nogi jak najszybciej - po wady postawy dzieci - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Oczywiście fizjoterapeuta także wykonuje różnego rodzaje masaże. Gałęzią dość świeżą jest fizjoterapia uroginekologiczna, dzięki której możemy pomóc kobietom zarówno w ciąży, jak i tym, które odczuwają dyskomfort. Mamy też fizjoterapię dermatologiczną i manualną.  Jest to coś w stylu masażu ukierunkowanego na konkretną część ciała. Możemy np. rozmasowywać blizny tak, żeby odpuściły nam związane z nimi boleści.

Zobacz także: 

Na problemy z kręgosłupem - fizjoterapeuta

Kacper zauważa, że sporą grupę pacjentów stanowią osoby uskarżające się na problemy z kręgosłupem i dolegliwościami zwłaszcza w odcinku szyjnym. - Jest  mnóstwo pacjentów, które zgłaszają się dolegliwościami odczuwanymi w okolicy barków i szyi. Śmiało mogę powiedzieć, że stanowią oni 70 procent wszystkich pacjentów, którzy trafiają do fizjoterapeutów - zaznacza. - Na te wszystkie napięcia olbrzymi wpływ ma stres. Oprócz rozluźniania tych miejsc masażami i ćwiczeniami, rolą fizjoterapeuty jest rozmowa i uświadamianie, co robić, żeby nauczyć się żyć z mniejszym stresem.


Posłuchaj
19:53 CZWORKA/Czwórka do piątej - fizjoterapeuta_18.10.2023.mp3 Kacper Zaborski o pracy fizjoterapeuty (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


Jakie egzaminy na uczelnię?

Żeby dostać się na studia o specjalności fizjoterapia należy zdawać m.in. egzaminy z biologii. W wielu uczelniach od kandydatów także wymagana jest umiejętność pływania.

- Wynika to z tego, że w toku nauczania mamy sporo zajęć, które odbywają się w wodzie, m.in. mamy WF w formie basenu, mamy też aqua aerobik i wiele przedmiotów takich jak balneologia, balneoklimatologia - zauważa gość Czwórki. - To są wszystkie działania związane z leczeniem z wykorzystaniem wody, aktywnymi kąpielami wodnymi i różnymi jej rodzajami. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Kacper Kondracki (mojestypendium.pl)

Data emisji: 18.10.2023

Godzina emisji: 14.15

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka studenci
Czytaj także

Studenckie koła naukowe mają szanse na duże dofinansowanie. Nawet 70 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 12:49
Rusza nabór wniosków w programie "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje". Najzdolniejsi studenci mogą uzyskać wsparcie finansowe na realizację innowacyjnych i kreatywnych przedsięwzięć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Londynie. Wybór uczelni, rekrutacja i życie studenckie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2023 17:00
Coraz więcej polskich uczniów myśli o studiach za granicą, a zagraniczne uczelnie coraz chętniej przyjmują kandydatów z Polski. Kamil Witczak studiuje Business Management na Uniwersytecie Greenwich w Londynie. 
rozwiń zwiń