O co dziś walczą feministki? Wyzwania, sukcesy i przyszłość ruchu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 08:26
Prawa kobiet, równość ekonomiczna i polityczna czy walka z patriarchatem. Co jest prawdziwym celem feministek? Z okazji dnia feminizmu w audycji "Bez tabu" porozmawialiśmy o społecznych działaniach na rzecz kobiet.
7 listopada jest obchodzony Światowy Dzień Feminizmu.
7 listopada jest obchodzony Światowy Dzień Feminizmu.Foto: Polskie Radio/Justyna Janas

Z okazji dnia feminizmu Marta Zinkiewicz podyskutowała ze swoimi gośćmi o tym ruchu społecznym. Czym jest feminizm dziś? Jak zmienił się na przestrzeni lat? O co walczą feministki? A o co starają się i apelują przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn? 


Posłuchaj
82:53 czwórka bez tabu 06.11.24 20.11.mp3 O feminizmie z okazji Światowego Dnia Feminizmu (Bez tabu/Czwórka)

 

Naszymi rozmówcami byli:

  • Maja Staśko - aktywistka, dziennikarka i dramaturżka;
  • Tomasz Topolewski - Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn;
  • Artur Cnotalski "Ralindel" - twórca internetowy;
  • Lidia Korbus-Then - trener komunikacji.

Mężczyźni a feminizm

Mężczyźni mogą czuć się wykluczeni przez ruch feministyczny. Jak wskazują goście Marty Zinkiewicz, w większości przypadków to reakcja polegająca na niezrozumieniu założeń tej inicjatywy i nieracjonalnego poczucia zagrożenia. - Aby móc identyfikować się z całym ruchem, mężczyzna-feminista musi wykonać trochę więcej pracy. Trzeba tą koncepcję zrozumieć, aby nie czuć się jak osoba, która angażuje się w rzeczy pozornie skierowane przeciwko sobie. Kobietom jest o tyle łatwiej, że z definicji feminizm dotyczy kobiet - stwierdza Artur Cnotalski. - Niemalże połowa Polaków wskazuje, że sprawy równości płci zaszły za daleko. To bardzo niepokojące; obecnie nie ma wspólnej płaszczyzny współpracy - dodaje Tomasz Topolewski.

Czym naprawdę jest feminizm?

Prawa wyborcze zostały przyznane Polkom ponad sto lat temu. Jednak do dziś kobiety zmuszone są zabiegać o równość płacową, prawo do decydowania o swoim ciele czy równowagę na stanowiskach kierowniczych. To zaledwie parę aspektów działalności feministek w Polsce. W Czwórce zapytaliśmy: o co walczą i jaki jest ostateczny cel.

Zobacz także:

- Bycie feministką to walka o samą siebie. Niemniej to środowisko jest podzielone, jednak nie uważam, że to coś złego. Różnimy w poglądach, perspektywach, które mamy, a także w przynależności do różnych ról społecznych. Z tego powodu zakres wszystkich celów i postulatów jest bardzo szeroki - mówi Maja Staśko. - Przedstawianie feminizmu jako ruch radykalny, oderwany od rzeczywistości i nienawidzący mężczyzn to mechanizmy i reakcje, które nie zmieniły się od XX wieku i pierwszych fal feminizmu.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Goście: Maja Staśko, Tomasz Topolewski, Artur Cnotalski, Lidia Korbus-Then

Data emisji: 06.11.2024

Godzina emisji: 20.11

kajz

Czytaj także

Maja Staśko: czasami myślę, że nie ma już dobra na świecie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 13:20
- Aktywizm unosi nad ziemią, a jednocześnie wykańcza psychicznie i fizycznie. Od siedmiu lat wspieram osoby, jeżdżę, pomagam, angażuję się i nagłaśniam różne sprawy, a jednocześnie doświadczam mnóstwa hejtu z powodu tego, co robię - mówi Maja Staśko, dziennikarka i aktywistka. - Czasami trudno jest mi się oderwać od tych traum. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy wciąż się wstydzą. A Ty? - "Otwarte Studio Czwórki" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 21:55
Wstyd powoduje duże poczucie dyskomfortu i jest strachem przed oceną innych lub nas samych we własnych oczach. To uczucie związane ze świadomością siebie, swojego ciała, otoczenia i wymogów kulturowych czy społecznych. O wstydzie, bez wstydu - z udziałem psycholożek, pedagożek, psychoterapeutek - rozmawiali Justyna Dżbik-Kluge i Kuba Jamrozek.
rozwiń zwiń