Jak pozbyć się poczucia wypalenia?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 08:23
Coraz więcej ludzi odczuwa wypalenie w różnych dziedzinach życia. Dotychczas mówiło się o wypaleniu zawodowym, a ostatnio coraz szersze kręgi zatacza termin wypalenia w związku czy wypalenia rodzicielskiego. Skąd wzięło się to chroniczne zmęczenie i jak zacząć się cieszyć życiem na nowo?
Wypalenie występuje w wielu dziedzinach życia i może dotknąć każdego
Wypalenie występuje w wielu dziedzinach życia i może dotknąć każdegoFoto: Shutterstock

Jak wyrwać się z błędnego koła "kultury osiągnięć" i przekonać się, że nie musimy się ścigać z boomersami, z zetkami czy samymi sobą? W "Bez tabu" o wypaleniu i zmęczeniu życiem opowiedział dr Mikołaj Marcela, literaturoznawca, wykładowca uniwersytecki, a także autor książek, w tym: "Nie musisz. Od kultu osiągnięć do wypalonych pokoleń".


Posłuchaj
81:00 PR4_11_12_2024_20_13_Bez_tabu.mp3 Mikołaj Marcela o wypaleniu (Bez tabu/Czwórka)

 

Wypalenie zawodowe, wypalenie w związku czy wypalanie uczniowskie. Rodzajów wypaleń, które dotykają wiele osób, niezależnie od pokolenia, jest coraz więcej. Jak twierdzi gość Czwórki, nie bez powodu w coraz większej ilości sfer życia jesteśmy przemęczeni. Książka " Nie musisz. Od kultu osiągnięć do wypalonych pokoleń" jest poszukiwaniem przyczyn społecznego wypalenia, a także rozważaniem, jak zakończyć ten niepokojący trend.

- Wiele społeczeństw na świecie, nie tylko polskie, odczuwa zmęczenie wieloma rzeczami, w tym kultem osiągnięć. Funkcjonujemy w nim którąś dekadę, ale z każdym kolejnym rokiem jest to coraz bardziej uciążliwe - mówi Mikołaj Marcela. - Wszyscy jesteśmy rozliczani z wyników, zasięgów czy liczby słuchaczy.


Zobacz także:


- Zaczęliśmy wszystkich rozliczać z tego, jak wywiązują się ze swojej roli. Zostawiamy bardzo mały margines błędu zarówno w pracy, jak i w domu, szkole czy związku. Bez tego marginesu nie ma czasu na odpoczynek, przez co nie możemy przeciwstawić się nadchodzącemu wypaleniu - stwierdza Mikołaj Marcela.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Mikołaj Marcela (pisarz, literaturoznawca, autor książki "Nie musisz. Od kultu osiągnięć do wypalonych pokoleń")

Data emisji: 11.12.2024

Godzina emisji: 20.13

kajz

Czytaj także

Stres i stany lękowe w pracy. Ekspertka: źródłem może być nasze podejście

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 14:25
Stres, stany lękowe, a nawet depresyjne to dla wielu Polaków codzienność w miejscu pracy. - Źródłem problemu nie musi być inny pracownik czy przełożony, który czegoś od nas wymaga. Może to być nasze przekonanie, podejście do pracy i życia, które mówi: "nie możesz odmówić" czy "powinieneś nad tym więcej posiedzieć" - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia psychoterapeutka Ada Jakimowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwolnienie lekarskie. Zgoda na pracę na L4 przyniesie korzyści czy problemy?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2024 08:00
Rząd planuje konsultacje społeczne dotyczące możliwości dopuszczenia pracy u jednego pracodawcy, gdy u drugiego przebywamy na zwolnieniu lekarskim. Czy to pole do nadużyć, a może ukłon w stronę pracownika?
rozwiń zwiń