W czwartek 10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym roku hasłem przewodnim jest "czas na priorytet zdrowia psychicznego w miejscu pracy". Według badań ponad 60 proc. pracowników w Polsce uważa, że jest to sfera zaniedbana. - Nie tylko pod kątem komunikacyjnym: że firma oferuje pewnego rodzaju rozwiązania. Ale też pod kątem zaufania. Pracownicy obawiają się, czy mogą z tych rozwiązań skorzystać tak, żeby informacje na ten temat nie były przekazywane gdzieś wyżej w firmie, w organizacji - mówi Ada Jakimowicz.
04:40 PR1 2024_10_10-12-22-35.mp3 Ada Jakimowicz o zdrowiu psychicznym w pracy (W samo południe)
Z badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że 27 proc. pracowników zatrudnionych na terenie Unii Europejskiej twierdzi, iż stres, depresja i stany lękowe to problemy, które pojawiają się lub pogłębiają właśnie w środowisku pracy i poprzez pracę.
Zdaniem rozmówczyni radiowej Jedynki trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, co nas spotyka - ze strony przełożonych i kolegów - w firmie, w organizacji, w której jesteśmy zatrudnieni. Bardzo istotne jest również własne nastawienie i przekonania dotyczącego tego, jak wykonujemy swoje obowiązki.
Stres i stany depresyjne w pracy. Ważne jest nasze podejście
- Ważne są pewne cechy temperamentu, podejście do życia i samej pracy. - Niektóre osoby mają łatwość do pozwalania na przekraczanie ich własnych granic. Nie orientują się, że dzieje się coś niedobrego, na przykład w zachowaniu kolegów z pracy, którzy za dużo wymagają. A z drugiej strony źródłem problemu nie musi być inny pracownik czy przełożony, który czegoś od nas wymaga. Może to być nasze przekonanie, które mówi: "zrób coś, nie możesz odmówić", "powinnaś nad tym więcej posiedzieć" - wyjaśnia Ada Jakimowicz.
Jak zaznacza, "nasze zachowanie, nasze myślenie wpływa na to, że dochodzi do wypalenia zawodowego". - Często dochodzi także do stanów depresyjnych. Stan depresyjny w tym momencie jest - choć może zabrzmi to nietypowo - swego rodzaju lekiem na nasze myśli i przekonania. Jest wyciszeniem. Odczuwamy przeciążenie, na to nakłada się depresja, ale przez to wszystko nasz organizm mówi "dość" - podkreśla specjalistka.
Wiele osób skarżących się na przewlekły stres w pracy ma objawy wypalenia zawodowego. - Odczuwamy niskie poczucie własnej wartości, bo nie podołaliśmy. Mózg zaczyna wysyłać komunikaty, które zna: że jesteśmy beznadziejni. Wiele osób tak o sobie myśli. Z drugiej strony mamy awersję na samą myśl o pracy. To się przekłada na relacje domowe. Ludzie są na przykład agresywni albo zaczynają przestawać brać udział w tych relacjach - mówi Ada Jakimowicz.
- Charakterystyczne są też nasze zachowania. Leżymy, nie ruszamy się. Rezygnujemy z rzeczy, które do tej pory dawały nam radość. Bo przestajemy mieć na to siłę. A do tego dochodzi jeszcze nasza interpretacja: że coś jest z nami nie tak. To sygnał od organizmu, że trzeba coś z tym zrobić. A osoby, które zmagają się z wypaleniem zawodowym, interpretują to jako swoją indywidualną winę - wyjaśnia ekspertka.
Czytaj także:
Aby poprawić stan zdrowia psychicznego w takiej sytuacji, ważne jest przede wszystkim zdiagnozowanie tego, że coś jest nie tak, że coś się zmieniło w naszym zachowaniu, w myślach. Istotne jest zauważenie, że jest nam coraz trudniej.
Psychoterapeutka podpowiada, że najlepiej jest przestać pracować i dać sobie przestrzeń na to, co jest w nas. - Należałoby pójść na L4 lub wykorzystać jakiekolwiek rozwiązanie, które spowoduje, że na chwilę się odetniemy od miejsca pracy. Polecam wybrać się do psychoterapeuty. Ale nawet jeżeli pójdziemy do specjalisty, a nie zmienimy naszego postrzegania, nie zauważymy, że problem po części jest w nas, w tym, jak my postrzegamy rzeczywistość - poza tym, że przyczyną problemów może być nasz "oprawca", przełożony czy kolega z firmy - to praca nad sobą może się przeciągać latami - podsumowuje Ada Jakimowicz.
oprac. Robert Bartosewicz
***
Audycja: W samo południe
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Ada Jakimowicz (psycholog, psychoterapeutka)
Data emisji: 10.10.2024
Godzina emisji: 12.20
bartos/wmkor