Żebractwo. Czy dawanie pieniędzy to pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 08:15
W wieczornej audycji Czwórki tematem będzie żebractwo. Wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad jego społecznym wymiarem.
W audycji Bez tabu tematem będzie żebractwo.
W audycji "Bez tabu" tematem będzie żebractwo.Foto: shutterstock/antoniodiaz

W środowym wydaniu audycji "Bez tabu" zajmiemy się niełatwym tematem jakim jest żebractwo. W okresie wakacyjnym, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, zwiększa się liczba osób proszących o pieniądze. W powszechnym odbiorze żebractwo stanowi wyraz społecznej degradacji jednostki. Dziś jednak w opinii wielu, to często świadomy wybór, sposób na łatwy zarobek a nawet - styl życia.

Sposobów wyłudzania datków jest wiele. To nie tylko wyciąganie ręki, proszenie czy epatowanie nieszczęściem ale również żebractwo czynne.

W naszym studiu po godzinie 21.00 pojawią się: Katarzyna Nicewicz, arteterapeutka, pedagożka i prezes Fundacji Daj Herbatę, Elżbieta Szadura-Urbańska, psycholog, Towarzystwo im. Świętego Brata Alberta, koło warszawskie, Joanna Garnier, współzałożycielka Fundacji "La Strada" Ogólnopolskiej Sieci Organizacji Pozarządowych Przeciwko Handlowi Ludźmi, siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia" i Piotr Żyłka z organizacji Zupa na Plantach.

Wraz z naszymi gośćmi zastanowimy się m.in. nad tematami: 

  • Kim są ludzie, których mijamy na ulicy?
  • Dlaczego tam są?
  • Czy wśród nich są młodzi ludzie?
  • Jak ich postrzegany?
  • Czy dawać pieniądze?
  • Czy lepiej pomagać w inny sposób?
  • Czy zatem zawsze dawać ofiary?
  • Czy lepiej pomagać w inny sposób?

 

Zobacz także: 


***

Na audycję "Bez tabu" - w środę (10.07) o godz. 21.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

aw

Czytaj także

Przeładowanie informacyjne zatruwa i uzależnia coraz więcej ludzi. Jak temu przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 14:35
Pół wieku temu jednym z symboli postępu cywilizacyjnego były dymiące kominy fabryk, wskazujące na industrializację kraju. Teraz już wiemy, że tworzone przez nie zanieczyszczenia i smog są dla ludzi śmiertelnie niebezpieczne, i walczymy z nimi. 20 lat temu kolejnym symbolem postępu stał się powszechny dostęp do informacji. Teraz zaczynamy rozumieć, że ich nadmiar jest równie groźny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Markiewicz: kiedyś żyłam melanżem, dziś organizuję trzeźwe imprezy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 10:09
Marta Markiewicz od ponad 7 lat jest trzeźwa. Kiedyś alkohol i narkotyki towarzyszyły jej na każdej imprezie. Dziś wciąż lubi imprezować - robi to na trzeźwo - do wspólnej zabawy zaprasza na SobeRave, które organizuje. Jako asystentka zdrowienia pomaga też uzależnionym wejść na drogę bez używek. 
rozwiń zwiń