Miasto bezpieczne, czyli jakie? To zależy od odczuć mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 12:34
Każdy chce mieszkać w bezpiecznym mieście. Co jednak stanowi o tym, że w danej aglomeracji nie odczuwamy zagrożenia? Okazuje się, że to złożone zagadnienie. - Papierkiem lakmusowym jest to, czy Polacy czują się bezpiecznie w swoich miastach - ocenia insp. Katarzyna Nowak, rzeczniczka Komendy Głównej Policji. 
Kiedy możemy mówić, że w danym mieście jest bezpiecznie?
Kiedy możemy mówić, że w danym mieście jest bezpiecznie?Foto: Inigo Velasco Tablado/Shutterstock
  • Co sprawia, że miasto jest postrzegane jako bezpieczne? To między innymi, a może przede wszystkim, opinia mieszkańców aglomeracji.
  • Jak wyjaśniają goście audycji "Bez tabu", współcześnie władze muszą mierzyć się z nowymi rodzajami zagrożeń w miastach.

Jak wyjaśnia insp. Katarzyna Nowak, w dyskusji o bezpieczeństwie w miastach kluczowa jest opinia ich mieszkańców. Zdaniem rzeczniczki ma to większe znaczenie niż słupki i dane statystyczne gromadzone przez policję. - My, z racji swoich zawodów, możemy uważać, że jest bezpiecznie. Bo tak faktycznie jest, jeśli chodzi o dane statystyczne. Natomiast kluczowe jest to, czy Polacy się czują w miastach bezpiecznie - wyjaśnia gościni Czwórki. - Ja czuję się bezpiecznie jako mama, jako obywatel. Ale też jako policjant wiem, że jest bezpiecznie - dodaje.

Dzielnica dzielnicy nierówna?

Pojawia się jednak pytanie o to, czy nie wystarczy po prostu nie chodzić w te mniej bezpieczne regiony miasta. Rzeczniczka KGP odpowiada, że przede wszystkim warto nie chodzić w miejsca, w których jest ciemno lub gdzie gromadzą się osoby ze świata przestępczego. - Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku. Unikanie zagrożeń. Oczywiście wykrywamy i zwalczamy przestępstwa, ale jeśli okazja czyni złodzieja, to nie dawajmy takich okazji - komentuje inspektor.

Rozmówczyni Jakuba Jamrozka podkreśla przy okazji, że dziś nie można już mówić o silnie przestępczych dzielnicach miasta. Taka łatka przylgnęła na przykład do warszawskiej Pragi pod koniec ubiegłego wieku. - Praga przez lata kojarzyła się z mocną kryminalną przestępczością, rozbojami i miejscami, o których mówiło się, że nawet policjanci bali się tam wchodzić. Dzisiaj takich miejsc już nie ma. Oczywiście mamy kategorie miejsc, w których wiemy, że jest większa przestępczość. Ale myślę, że ta ranga "osławionych" dzielnic to przeszłość - ocenia insp. Katarzyna Nowak.

Różne oblicza bezpieczeństwa

- Mamy pewną prawidłowość, że najbezpieczniejsze w miastach są dzielnice na obrzeżach. I znów jest pewna prawidłowość w Europie: im bardziej na południe, tym bardziej niebezpiecznie. Najgorzej jest w Grecji, Włoszech, głównie Francji. Natomiast najbezpieczniej jest w Skandynawii; Polska też ma szczęście być wysoko w rankingach - dodaje Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich.

Gość radiowej Czwórki podkreśla jednocześnie, że poczucie bezpieczeństwa w mieście kształtuje się przez lata. Ma ono podłoże w naszych zachowaniach. Natomiast na samo bezpieczeństwo, jego zdaniem, nie należy patrzeć wyłącznie przez pryzmat bezpieczeństwa. - Często opieramy naszą ocenę o takie mity, które tworzą się przez lata. Słynna Praga, a z drugiej strony Wilanów. (...) Są pewne mity, które trzeba przełamywać, bo świat się kurczy - zwraca uwagę ekspert.

- Dziś mamy nowe zjawiska w zakresie bezpieczeństwa - komentuje Marek Wójcik. Jako przykład podaje odwołane koncerty Taylor Swift w Wiedniu, czego przyczyną było ryzyko zamachów terrorystycznych. - Terroryzm to zupełnie nowe zjawisko, które wpływa na naszą ocenę. To również migracja. Ludzie dokonują jednak uproszczeń, z którymi się nie zgadzam; że im więcej migrantów, tym mniejsze bezpieczeństwo - ocenia przedstawiciel Związku Miast Polskich.


Posłuchaj
45:32 CZWORKA (mp3) 2024_08_12-21-05-38.mp3 Miasto bezpieczne, czyli jakie? To zależy od odczuć mieszkańców (Bez tabu/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: insp. Katarzyna Nowak (rzeczniczka Komendy Głównej Policji), Marek Wójcik (pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich)

Data emisji: 12.08.2024

Godzina emisji: 21.05

qch/wmkor

Czytaj także

Agnieszka Kardas: diagnoza dysforii płciowej zmieniła moje życie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2024 13:40
Czym jest dysforia płciowa? Jak z nią żyć w społeczeństwie? Na te pytania odpowiedziała w audycji "Bez tabu" Agnieszka Kardas, która podzieliła się ze słuchaczami Czwórki swoją historią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sierpień miesiącem szerzenia świadomości o łuszczycy. Wystartowała kampania "Daj się odkryć"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 12:35
- Chcemy, żeby łuszczyca przestała być tematem tabu, żeby mówić o niej otwarcie, obalać mity i ją pokazywać - mówią Dominika Jeżewska i Anna Tajkiewicz, inicjatorki kampanii "Daj się odkryć".
rozwiń zwiń