Szepczące w ciemnościach. Kim są podlaskie "babki"?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 16:40
O szeptuchach rozmawialiśmy z Krytyczką sztuki i dziennikarką Zofią Krawiec oraz z reżyserką Małgorzatą Szyszką.
Pojawiają się też nowe kobiety, które mają po 70 lat. Na Podlasiu to mało, to młode kobiety
"Pojawiają się też nowe kobiety, które mają po 70 lat. Na Podlasiu to mało, to młode kobiety"Foto: shuttrstock

Mieszkańcy Podlasia, choć nie zawsze mówią o tym głośno, do dziś pokładają wiarę w czynionych przez szeptuchy zamowach. Co takiego potrafią "babki"? Na czym polega ich działanie?

Krytyczka sztuki, artystka i dziennikarka kulturalna Zofia Krawiec jest autorką książki "Szepczące w ciemnościach", w której zastanawia się nad kulturowym powrotem wiedźm. Pytając o archetyp, przygląda się jego współczesnym realizacjom. Ile było w czarownicach dzisiejszych feministek i jak bardzo dzisiejsze feministki wierzą w pradawne zaklęcia i rytuały? Rozmawialiśmy o tym po godz. 20.00.

W filmie "Magia Podlasia - SzeptuchyMałgorzata Szyszka opowiadała o szeptuchach i szeptunach, jako reprezentantach medycyny ludowej, którzy kontynuują tradycję zamów przekazywaną z pokolenia na pokolenie w podlaskich domach. 

"Nie ma jednej definicji słowa szeptucha. Nie zawsze jest to synonim określenia «babka», nie zawsze «uzdrowiciel» lub «ten co się modli» – mówi jedna z naukowczyń występujących w filmie.  W filmie "Magia Podlasia - Szeptuchy" padają pytania, na które szukają odpowiedzi eksperci, antropolodzy, etnografowie, psychoterapeuci oraz mieszkańcy Podlasia. Kim tak naprawdę są szeptunki i szeptuni? Dlaczego w dzisiejszym cywilizowanym świecie nadal sięgamy po metody i środki leczenia ciała i duszy stosowane przez naszych dziadków? Jak współczesna psychologia postrzega podlaskie zamowy? Na rozmowę zaprosiliśmy po godz. 20.00.

***

Na audycję "Girls' talk" - w piątek (10.07) o godz. 19.00 - zaprosiła Kasia Dydo.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka tradycja Podlasie
Czytaj także

Chłopomania XXI wieku. Słowiańskość weszła na salony. Zetki to lubią

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 11:08
Rekordy popularności bije książka "Chłopki", na początku roku każdy śmiał się, oglądając serial "1670". Niedawno zachwycaliśmy się malowaną wersją "Chłopów", a teraz do kin chodzimy na "Kosa" czy "Sami swoi. Początek". Ludowe, słowiańskie trendy pojawiają się też na Tiktoku - czy to już chłopomania XXI wieku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska mozaika kulinarna. Fenomen kuchni chłopskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 14:30
- Historia tradycyjnej kuchni polskiej jest bardzo apetyczna, ale coraz mniej o niej wiemy. Żeby spróbować ciekawych dań, wcale nie musimy wyjeżdżać bardzo daleko, bo kuchnia Polski jest bardzo zróżnicowana - przekonuje dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury kulinarnej i autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". 
rozwiń zwiń