Chleb. To z niego powstała sztuka kulinarna

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 06:20
Zapach świeżo upieczonego chleba jest jednym z najpiękniejszych zapachów świata. Monika Walecka opowiedziała nam, gdzie szukała inspiracji do tworzenia pieczywa.
Chleb to słowo ogólnosłowiańskie.
Chleb to słowo ogólnosłowiańskie.Foto: Shutterstock

Chleb stanowi podwaliny dla sztuki kulinarnej, bo właśnie z połączenia mąki i wody powstała kuchnia. O pieczywie wiemy, że występowało już w starożytnym Egipcie i to w bardzo dawnych dynastiach. Już wtedy robiono chleby według przepisów. Wiemy nawet, jak wyglądały. - Mamy mnóstwo obrazów płaskorzeźbionych, na których widać, jak przynosi się faraonom i innym dostojnikom okrągłe chleby. Ich kształt i forma są w północnej Afryce zachowane do dziś - opowiadał w Polskim Radiu dziennikarz Łukasz Modelski. Nasze studiu odwiedziła Monika Walecka - piekarka, fotografka, autorka książki "Opowiadania drewnianego stołu. Czym jest samopsza, która mąka jest najlepsza na chleb a która na bułki, ile czasu wyrasta chleb i który lepszy: na drożdżach czy na zakwasie? Zajęliśmy się tym po godz. 11.00.

Po 12.00 odwiedził nas Davit Turkestanishvili, Gruzin, który opowiedział o pachnących pomidorach, winogronach, bakłażanach czyli kuchni gruzińskiej. Sprawdziliśmy też, kim jest tamada. To mistrz uczty, który tworzy atmosferę imprezy - wygłasza specjalnie przygotowane toasty i wypowiada kluczowe słowo "gaumardżos", po którym biesiadnicy mogą wychylić kieliszek wina. Może nim zostać osoba szanowana, lubiana, elokwentna i z poczuciem humoru.

Naszym ostatnim gościem był Kacper Salzman, grillmaster, który podpowiedział czym się równi grillowanie mięsa od warzyw i czy grill gazowy to nadal grill.

***

Na audycję z cyklu "Męskie gotowanie" zaprosiliśmy w sobotę (20.07) o godzinie 11.00. Program poprowadził Kamil Jasieński.

kul 

Czytaj także

Polska mozaika kulinarna. Fenomen kuchni chłopskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 14:30
- Historia tradycyjnej kuchni polskiej jest bardzo apetyczna, ale coraz mniej o niej wiemy. Żeby spróbować ciekawych dań, wcale nie musimy wyjeżdżać bardzo daleko, bo kuchnia Polski jest bardzo zróżnicowana - przekonuje dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury kulinarnej i autorka książki "Tradycje kulinarne Polski". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antropologia kulinarna. "Badamy relacje między jedzeniem a zachowaniem człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 07:00
- Kiedy śledzi się same praktyki żywieniowe, to pojawia się wiele ciekawych rzeczy w obrębie całej kultury. Można wypatrzeć pewne tendencje i zależności między jedzeniem a zachowaniami ludzi - mówi prof. Urszula Jarecka, antropolog z Państwowej Akademii Nauk. 
rozwiń zwiń