Techno joga - gdzie zen spotyka elektroniczne brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 16:24
Co się stanie, gdy połączymy elementy dynamicznych rytmów nowoczesnej muzyki elektronicznej z filozofią jogi i świadomym ruchem? Otrzymamy techno jogę. Gościem "Rozgrzewki" był Łukasz Skanda, ekspert w dziedzinie holistycznego rozwoju, który z pasją łączy tradycje jogi z nowoczesnym stylem życia.
Jak wygląda połączenie jogi i techno?
Jak wygląda połączenie jogi i techno?Foto: Polskie Radio

Techno joga

Techno jogę uprawia się do muzyki elektronicznej w spokojnym rytmie, która nie zmienia drastycznie swojego brzmienia od początku do końca. - Utwory, które wybieram są dosyć specyficzne. Szukamy utworów, które nie są niepokojące i mroczne; unikamy dropów i budowania napięcia. Szukamy minimalistycznych brzmień - wyjaśnia Łukasz Skanda, instruktor jogi.


Posłuchaj
33:41 PR4_13_01_2025_16_22_Rozgrzewka.mp3 Łukasz Skanda o połączeniu muzyki elektronicznej z jogą (Rozgrzewka/Czwórka)

 

Jak mówi gość Czwórki, techno, które wykorzystuje podczas sesji jogi jest specyficzne. Dobiera je pod kątem tego, czemu ma służyć w trakcie praktyki. Twierdzi, że ta muzyka powinna być bardzo miarowa; w uproszczeniu ma pełnić rolę metronomu.


Rytm i synchronizacja

- Nasz układ nerwowy lubi rytm, lubi się synchronizować - mówi gość Czwórki. Bardzo łatwo jest dostosować oddech i tętno do rytmu, co w jodze jest konieczne. - Muzyka techno jest świetną pomocą, aby wprowadzić się w stan koherencji, czyli synchronizacji oddechu i rytmu serca - dodaje. Zapętlone dźwięki mogą wprowadzić w lekki trans, które psychologia nazywa stanem flow. On pozwala się wyciszyć i w pełni skupić na wykonywaniu danej czynności.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez yutori.pl (@yutori.pl)


- W techno jodze szukamy tego stanu poprzez ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Chcemy uruchomić nasze ciało, żeby pobudzić zmysł kinestetyczny, czucie i świadome obserwowanie, w jakiej pozycji znajduje się ciało. To było wykorzystywane już w jodze klasyczne ponad dwa tysiące lat temu - mówi Łukasz Skanda.


Zobacz także:


Joga - trening ciała i duszy

- Zanim zaczynamy praktykę, zawsze krótko opowiadam o tym, czego szukamy i dlaczego akurat z muzyką techno. Przede wszystkim szukamy jogi. Często uważamy, że joga jest określeniem jakiegoś zbioru ćwiczeń, gimnastyki. Tak naprawdę słowo "joga" opisuje cel praktyki. Na polski możemy je przetłumaczyć jako "zlanie się", "połączenie" czy "jedność" - opowiada Skanda.



Jak mówi gość Czwórki, ten termin opisuje stan świadomości i sposób, w jaki można doświadczać rzeczywistość. Stan jogi charakteryzuje pobudzeniem, świadomością oraz koncentracją, zarazem zachowując pełen spokój, uczucie zrelaksowania i braku napięcia.

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Łukasz Skanda (instruktor jogi)

Data emisji: 13.01.2025

Godzina emisji: 16.22

kajz

Czytaj także

Cougar w męskim świecie DJ-ów. Jak powstają jej sety i jak wygląda scena klubowa?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 17:00
Cougar jest jedną z tych kobiet, które śmiało wkroczyły w męski świat DJ-owania i zagościły w nim na dobre. - Ta scena trochę się zmienia i pierwiastek żeński coraz częściej się na niej pojawia - mówi w Czwórce. - Bardzo dobrze, że to się zmienia. Natomiast na pewno byłoby fajnie, gdyby było więcej kobiet w środowisku, nie tylko samych kobiet DJ-ek, ale kobiet na pewnych stanowiskach, które mają jakiś wpływ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choreoterapia i muzykoterapia. Jak muzyka i taniec wpływają na ciało oraz umysł?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 21:54
Ruch i rytm pomagają w redukcji stresu, poprawie samopoczucia oraz budowaniu więzi społecznych. O pozytywnym wpływie terapii tańcem oraz muzyką rozmawialiśmy w "Rozgrzewce".
rozwiń zwiń