Geneza muzyki
- Muzyka od dawna służyła ludziom w celach relaksacyjnych czy pobudzających. Obecnie muzykę utożsamiamy z rozrywką, tańcem, ale również popkulturą. W swojej pierwotnej roli, gra na instrumentach miała towarzyszyć poczuciu odprężenia - mówi Matuesz Szkop, muzykoterapeuta.
35:08 PR4_09_12_2024_16_16_Rozgrzewka.mp3 Kamila Kwandrans i Mateusz Szkop o muzykoterapii i choreoterapii (Rozgrzewka/Czwórka)
Jak twierdzą goście Czwórki, ludzie jako gatunek przez setki tysięcy lat śpiewali, grali i tańczyli; to było plemienne i pierwotne wydarzenie, a w zabawie uczestniczyli wszyscy. Nikt wtedy nie myślał o wstydzie, który obecnie hamuje wiele instynktów.
Choreoterapia i muzykoterapia
Według Kamili Kwandrans, choreoterapia polega na oddaniu się muzyce i towarzyszącym jej bodźcom. - Każdy człowiek jest inny, w różny sposób będzie odczuwał dźwięki i inaczej będzie tańczył. W choreoterapii jesteśmy zdani na siebie oraz na to, jak muzyka na nas wpływa - opowiada choreoterapeutka, Kamila Kwandrans.
- Jak sama nazwa wskazuje, choreoterapia to również terapia. Bardzo dobrze służy osobom z niepełnosprawnościami, seniorom, jednak to także rozwojowe zajęcia dla każdego. Choreoterapia jest związana z sensoryką, czuciem oraz obcowaniem z drugą osobą - wyjaśnia gościni "Rozgrzewki".
Kontakt z innymi
Podczas audycji, muzykoterapeuta zaprezentował i zagrał na swoich wyjątkowych instrumentach, takich jak saharyjski bęben darbuka czy indyjska drumla.
Zobacz także:
Jak mówi Mateusz Szkop, grupowa muzykoterapia i choreoterapia mają wymiar społeczny. To szczególnie ważne w rzeczywistości technologii, mediów społecznościowych i zanikającego kontaktu z drugim człowiekiem. - W kim możemy się przejrzeć, jak nie w oczach innych ludzi - stwierdza gość Piotra Galusa.
***
Tytuł audycji: Rozgrzewka
Prowadzi: Piotr Galus
Goście: Kamila Kwandrans (choreoterapeutka), Mateusz Szkop (muzykoterapeuta)
Data emisji: 09.12.2024
Godzina emisji: 16.16
kajz