Bezpieczeństwo w górach. O czym pamiętać przed wyruszeniem na szlak?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 11:44
Zima za pasem, a razem z nią rozmaite aktywności w górach. Jak zachować bezpieczeństwo podczas wędrówek po górskich szlakach? O dobrym przygotowaniu przed wyruszeniem w drogę opowiedział Jacek Będkowski, organizator kursów lawinowych.
Jak zachować bezpieczeństwo w górach?
Jak zachować bezpieczeństwo w górach?Foto: Shutterstock

Jak się przygotować do wyjścia w góry?

- Planowanie rozpoczynamy od czytania mapy, aby zebrać jak najwięcej informacji o naszym celu oraz warunkach panujących w górach - mówi Jacek Będkowski, organizator kursów lawinowych. - Każdy przed wyruszeniem powinien się zastanowić, co potencjalnie może wydarzyć się na szlaku. Trzeba być pewnym, że zrobiliśmy wszystko, aby zapobiec ewentualnemu niebezpieczeństwu.


Posłuchaj
40:33 PR4_02_12_2024_16_13_Rozgrzewka.mp3 Jacek Będkowski o bezpiecznych wędrówkach górskich zimą (Rozgrzewka/Czwórka)

 

W większości przypadków, telefon to jedyny sposób aby wezwać pomoc w górach. Przed wejściem na szlak trzeba upewnić się, że bateria jest naładowana, a samą komórkę najlepiej trzymać w ciepłym miejscu. - Nawet przy słabym zasięgu jest możliwość wezwania wsparcia za pomocą aplikacji "Ratunek". Ten system wielokrotnie się sprawdził - wyjaśnia rozmówca Piotra Galusa. - Na wyższe tatrzańskie szlaki powinniśmy mieć ze sobą raki, czekan, a także kask - dodaje.

Lawiny w górach

- Ratownicy TOPR zawsze powtarzają, że jeżeli jest śnieg, to gdzieś może zdarzyć się lawina. Posługujemy się pięciostopniową skalą zagrożenia lawinowego. Pierwszy poziom pojawia się razem z trochę grubszą pokrywą śniegu, która nie topnieje od razu - mówi ekspert.

Jak twierdzi gość "Rozgrzewki", zmiany klimatu mają zauważalny wpływ na warunki w górach. - Organizuję szkolenia od 2008 roku. Nie da się ukryć, że przez ten czas zimy stały się inne. Zaczynają się później, pada mniej śniegu, ale są również długie okresy, kiedy pokrywa śnieżna jest bardzo twarda, a poruszanie się po niej jest bardzo niebezpieczne - tłumaczy ekspert.

Zobacz także:

Wypadki na szlaku

Główną przyczyną wypadków w górach są błędy popełniane przez człowieka. Według oficjalnych statystyk TOPR, na pierwszej pozycji są poślizgnięcia i upadki z wysokości. Na szkoleniu lawinowym można nauczyć się unikania wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw. Podstawowym środkiem zapobiegawczym jest jednak planowanie i odpowiednie przygotowanie.

- Wbrew swojej nazwie, kursy lawinowe nie są nauką odczytania komunikatów lawinowych, ale przede wszystkim szkoleniem z planowania bezpiecznego wyjścia w góry, a także oceny ryzyka w domu, jak i w górach - zaznacza Jacek Będkowski.

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Jacek Będkowski (organizator kursów lawinowych)

Data emisji: 02.12.2024

Godzina emisji: 16.13

kajz/pj

Czytaj także

Marsz przez Główny Szlak Beskidzki. Sportowa akcja na stulecie wyznaczenia trasy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 19:09
Główny Szlak Beskidzki (GSB) im. Kazimierza Sosnowskiego to ponad 500 kilometrów i łącznie 20 000 metrów przewyższeń. Niebawem będziemy obchodzili setną rocznicę wyznaczenia trasy. Z tej okazji Fundacja Małopolskie Szlaki organizuje podzieloną na trzy etapy wyprawę przez szlak. Każdy, kto pokona wszystkie, otrzyma miano Beskidzkiej Legendy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najmłodsza Polka, która zdobyła himalajski ośmiotysięcznik

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 16:26
- Podczas wejścia na szczyt Manaslu myślałam, że będę płakać ze wzruszenia, a byłam zła - mówi Zoja Skubis, najmłodsza Polka, która wspięła się na wierzchołek ośmiotysięcznika. W "Audycji sportowej" na antenie Czwórki podróżniczka opowiedziała o swojej wyprawie i wyjaśniła, dlaczego chce zdobywać najwyższe góry świata.
rozwiń zwiń