- Otylia Jędrzejczak czterokrotnie startowała w igrzyskach olimpijskich: w Sydney (2000), Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012).
- Jest złotą medalistką z Aten na swoim koronnym dystansie 200 m stylem motylkowym. Na tej samej olimpiadzie zdobyła także srebrne medale na dystansach 100 metrów stylem motylkowym oraz 400 metrów stylem dowolnym.
Pływanie dla zdrowia
6-letnia Otylia Jędrzejczak trafiła na basen z powodu skrzywionego kręgosłupa. Lekarz uznał, że właśnie pływanie będzie najlepszą formą rehabilitacji dla dziewczynki. Historia nie utrwaliła jego nazwiska, a szkoda, bo to przecież on sprawił, że niespełna dwie dekady później cała Polska zachwycała się "złotym motylkiem" Otylii. Jędrzejczak została specjalistką od stylu motylkowego, więc podając wyniki, nie będziemy tego zaznaczać.
Po 5 latach regularnych treningów osiągnęła swój pierwszy sukces: w wieku 11 lat zajęła pierwsze miejsce w mistrzostwach Polski. To był początek jej kariery. Wkrótce przyszły sukcesy międzynarodowe: brąz na mistrzostwach Europy (Stambuł 1999) i mistrzostwo rok później (Helsinki 2000) na dystansie 200 m.
Najlepszy czas w karierze
Pierwszymi igrzyskami olimpijskimi Otylii było Sydney (2000). W półfinale na 200 m ustanowiła rekord Europy, a w finale zajęła piąte miejsce. Wróciła bez medalu, ale i tak z najlepszym wynikiem w historii polskiego pływania na tym dystansie.
Zaczął się najlepszy czas w jej karierze: była młoda, silna i głodna sukcesów. W 2001 roku na zawodach w Fukuoce została wicemistrzynią świata na dystansie 100 metrów. Potem przyszły rekord świata i mistrzostwo Europy (Berlin 2002), mistrzostwo świata (Barcelona 2003) na dystansie 200 metrów oraz wicemistrzostwo świata (Barcelona 2003) na 100 m.
Złota rozmowa z basenem
Do Aten w 2004 roku Otylia Jędrzejczak leciała jako jedna z faworytek – i nie zawiodła. Z tych igrzysk przywiozła złoto (200 m) i dwa srebra (100 m oraz 400 metrów stylem dowolnym). – Moim celem było zdobycie tego złotego medalu. W swojej podświadomości ja już wypracowałam ten medal: on był na mojej szyi dlatego, że moim drugim celem było zlicytowanie go dla dzieci chorych na białaczkę (…). To złoto dopełniło te moje igrzyska, ja po to tam jechałam – opowiadała po latach w "Sportowej Trójce pod Księżycem".
I przy okazji zdradziła jeden z sekretów swojego sukcesu. – Ateny poznałam rok wcześniej. Uwielbiałam przyjeżdżać na obiekt i z nim… rozmawiać. Wchodziłam do basenu, mówiłam: "Cześć, nazywam się Otylia, będziemy razem startować. Pomóż mi, nie przeszkadzaj" – mówiła na Trójkowej antenie.
Jak obiecała, tak zrobiła: złoty medal olimpijski przekazała na aukcję charytatywną, a uzyskaną kwotę 257 550 zł przekazała Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Przeczytaj także
Cień rodzinnej tragedii
Po igrzyskach nadal była w uderzeniu: zdobyła mistrzostwo świata i ustanowiła rekord świata (Montreal 2005) na 200 m. Wydawało się, że będzie dominować jeszcze przez lata. I wtedy doszło do osobistej tragedii: prowadząc samochód, Otylia Jędrzejczak spowodowała wypadek, w którym zginął jej 19-letni brat, Szymon.
Po kilkumiesięcznej przerwie wróciła do sportu. I chociaż osiągnęła kolejne sukcesy – m.in. rekord i mistrzostwo Europy na krótkim basenie (Helsinki 2006) na 200 metrów, wicemistrzostwo świata (Melbourne 2007) na 400 metrów stylem dowolnym, rekord świata i mistrzostwo Europy na krótkim basenie (Debreczyn 2007) na 200 metrów – jednak to wydarzenie odcisnęło piętno na jej dalszej karierze. Na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) zajęła czwarte miejsce na 200 metrów, cztery lata później w Londynie była dopiero 16.
Prezeska PZP
W 2014 roku Otylia Jędrzejczak zakończyła karierę sportową. Od 2021 roku jest prezeską Polskiego Związku Pływackiego.
Wielu specjalistów twierdziło, że Otylia nie była wielkim talentem pływackim, ale do wszystkiego doszła dzięki swojej pracowitości. Ale bądźmy szczerzy: czy to ma jakikolwiek znaczenie? "Złota Otylia" udowodniła, że Polacy, choć nie gęgają, pływać potrafią. Motylkiem.
03:43 TROJKA Zlota Dziesiatka 2024_07_22 07-50-00.mp3 Otylia Jędrzejczak (Złota Dziesiątka/Trójka)
***
Tytuł audycji: Złota Dziesiątka
Prowadzi: Norbert Michalak
Data emisji: 22.07.2024
Godzina emisji: 7.50
pr/wmkor