- Idea Męskiej Szopy zrodziła się w Australii, jest to przestrzeń, w której bezpłatnie można wykonać prace stolarskie.
- Pomysł trafił także do stolicy, gdzie na Woli każdy mieszkaniec może skorzystać ze specjalistycznego sprzętu stolarskiego i wykonać na miejscu to, co sobie wymarzy.
- Męska Szopa to przestrzeń dla wszystkich - płeć, wiek i poziom wiedzy stolarskiej nie mają znaczenia.
- Przy realizacji swoich projektów każdy użytkownik może otrzymać wsparcie wolontariuszy i wolontariuszek.
- O Męskiej Szopie opowiadają: Agnieszka Giller, koordynatorka Męskiej Szopy, Andrzej Orłowski, wolontariusz, oraz Andrzej Sągin, majsterkowicz.
Męska Szopa - dla kogo jest ta przestrzeń?
Męska Szopa jest inspirowana australijską siecią Men’s Shed. Majsterkowicze w takich miejscach mogą bezpłatnie korzystać z narzędzi i realizować wspólnie projekty. Pomysł szybko rozprzestrzenił się i taką przestrzeń można znaleźć także w Warszawie. Męska Szopa powstała w ramach działań Wolskiego Centrum Kultury. Jak zapewniają jej inicjatorzy, mimo nazwy, to przestrzeń dla wszystkich - płeć i wiek osób korzystających z niej nie mają znaczenia.
- To warsztat stolarski otwarty do bezpłatnego używania dla mieszkańców Warszawy i okolic. A że zabawa z drewnem jest modna, niechaj świadczy fakt, że w skali naszego miasta pracownie stolarskie są zawsze pełne - mówi Andrzej Orłowski. - Również wszelkiego rodzaju kursy stolarskie, które są dostępne w stolicy i okolicach, cieszą się olbrzymim powodzeniem.
Męska Szopa - czy można liczyć na pomoc fachowców?
Przychodzący do Męskiej Szopy na Woli mogą korzystać z odpowiednio przygotowanej przestrzeni, sprzętów i narzędzi. To także miejsce, gdzie mogą liczyć na pomoc bardziej zaawansowanych w stolarce kolegów.
- Przychodzą do nas ludzie z różnym stopniem zaawansowania. Niektórzy wiedzą dokładnie, co chcą robić, wiedzą, jak to robić, i wtedy ja po prostu tylko patrzę i podziwiam - opowiada gość Czwórki. - Natomiast są również ludzie, którzy mają swoje wizje i koncepcje, ale nie mają bladego pojęcia, jak je wykonać. Wtedy razem pracujemy, wspólnie rozwiązujemy jakiś problem, dochodzimy do tego, jak to wykonać w jak najlepszy i najbezpieczniejszy sposób.
Zobacz także:
Jakie projekty można realizować w Męskiej Szopie?
W Męskiej Szopie powstają więc różnego rodzaju drewniane cuda, o różnym stopniu skomplikowania. - To są bardzo różne projekty. Od prostych tematów, jak półki, które ktoś chce dostosować do nowego wymiaru, musi je po prostu dociąć i oszlifować, po konstrukcje, które powstają od zera - tłumaczy Agnieszka Giler. - Mogą to być np. wieszaki, szafki na buty, regały. To też jest renowacja mebli. Do Męskiej Szopy przychodzi wiele osób ze starymi meblami i daje im nowe życie.
Kwietnik ze starego telewizora wg pomysłu Andrzeja Sągina.
Nowe życie przedmiotów - niekonwencjonalne rozwiązania
Osobą, która na co dzień korzysta z tej stolarskiej przestrzeni, jest Andrzej Sągin. Trafił tu ze swoim projektem, który przygotował w czasie pandemii. - Patrząc na bezużyteczne obecnie ze względu na rozwój technologiczny stare telewizory, stwierdziłem, że warto byłoby znaleźć jakiś nowy sposób na ich wykorzystanie - opowiada. - Tak pojawił się pomysł na telewizyjny kwietnik. Szczególnie pandemia pokazała, jak bardzo nam brakuje kontaktu z naturą i zieleni wokół nas. Tymczasem taki telewizor, po odpowiednim przygotowaniu, może być bardzo fajnym, designerskim dodatkiem do domu, lokalu, restauracji czy biura. Jednak przede wszystkim pomaga oczyszczać powietrze i cieszyć się widokiem zieleni.
20:08 CZWORKA/Czwórka do piątej - Męska szopa 18.04. 2024..mp3 W audycji rozmawiamy o stolarskiej pasji oraz idei Męskiej Szopy (Czwórka do piątej/Czwórka)
Goście Czwórki zgodnie podkreślają, że Męska Szopa jest nie tylko miejscem kreatywnego spędzania czasu, ale także daje okazję do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i świetnej zabawy.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Marta Hoppe
Goście: Agnieszka Giller, Andrzej Orłowski i Andrzej Sągin (Męska Szopa)
Data emisji: 17.04.2024
Godzina emisji: 14.15
aw/wmkor