Malownia - przestrzeń kreacji i wyciszenia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2024 14:22
Malownia to przestrzeń, w której można się realizować kreatywnie i jednocześnie wyciszyć. - Wyobraź sobie, że wchodzisz do pomieszczenia bez okien, dostajesz pędzel, farby i bez oporów możesz malować po… ścianach - mówi jej założycielka Edyta Anyszka.
Malownia to miejsce, które stworzyła Edyta Anyszka. Na zdjęciu z prowadzącą audycję Martą Hoppe
Malownia to miejsce, które stworzyła Edyta Anyszka. Na zdjęciu z prowadzącą audycję Martą HoppeFoto: Czwórka
  • Edyta Anyszka jest malarką i założycielką przestrzeni kreatywnej Malownia.
  • To miejsce, gdzie w nieskrępowany sposób można się oddać malarstwu.
  • W Malowani można także odpocząć, zrelaksować się i odciąć od bodźców świata zewnętrznego.

Od dzieciństwa jej pasją było malowanie. Edyta Anyszka od najwcześniejszych lat była rodzinną portrecistką i malowała zawsze, gdy nadarzyła się okazja. Skończyła Akademię Sztuk Pięknych i marzyła o stworzeniu miejsca, gdzie każdy będzie się czuł dobrze, gdzie można przyprowadzić mamę, babcię, koleżankę i razem spędzać czas, a jednocześnie być samym ze sobą. Swoją wizję po latach zrealizowała i tak powstała przestrzeń kreatywna o nazwie Malowania.


Malownia - co to za miejsce? 

- Wyobraź sobie, że wchodzisz do pomieszczenia, gdzie nie ma okien. Na środku stoi stół z 18 farbami i leżą do każdego koloru pędzle. Ściany są wyłożone szarym papierem, na którym jest mnóstwo śladów po już odbytej swobodnej zabawie malarskiej - opowiada gościni Czwórki. - Ty wchodzisz, ja podaję ci kartkę. Na ścianie wybierasz sobie miejsce, gdzie chcesz zostawić swój ślad. Przyczepiamy kartkę i zaczyna się zabawa.



Jak mówi rozmówczyni Marty Hoppe, na jednej kartce się nie kończy. Z biegiem czasu i zajęć, na które przychodzą uczestnicy, pojawia się coraz więcej kartek, a malunek się rozbudowuje.

- W pomieszczeniu nie ma okien, a telefony zostawiamy na zewnątrz, żeby nic nas nie rozpraszało. Chodzi o to, żeby odciąć się od bodźców zewnętrznych, wyciszyć i zwrócić ku sobie - tłumaczy Edyta Anyszka. - Pracujemy według metody, którą po wojnie opracował Arno Stern, francuski pedagog badający spontaniczną twórczość dzieci. To metoda swobodnej zabawy malarskiej, w której nie ma tematu i niczego się nie narzuca. Wyrażamy siebie za pomocą farb i pędzla.

 



"Wsłuchać się w siebie"

Właścicielka Malowni przyznaje, że czasami uczestnicy warsztatów mają problem ze znalezieniem tematu. - Pojawia się właśnie to, że niestety wszędzie mamy jakąś zadaniowość, a tutaj ja zaczynam od tego, żeby każdy uczestnik przypomniał sobie, że po prostu może być swobodny - tłumaczy. - Zachęcam, żeby wsłuchać się w siebie. Inspiracją może być wszystko, choćby kolor farby; można sprawdzić, jak do nas "przemawia" i przelać to na ścianę. Zajęcia trwają około godziny i czasami słyszę głosy, że niespodziewanie szybko ten czas mija. Tak to bywa, gdy słuchamy swojego serca, odkładamy telefon i malujemy.


Posłuchaj
24:01 CZWORKA/Żabie lato - Malownia 14.07.2024.mp3 O przestrzeni kreatywnej Malownia opowiada jej założycielka Edyta Anyszka (Żabie lato/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Żabie lato

Prowadzi: Marta Hoppe

Gościni: Edyta Anyszka (założycielka przestrzeni kreatywnej Malownia)

Data emisji: 14.07.2024

aw/wmkor


Czytaj także

Czego warto się nauczyć od dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 16:08
Spontaniczność, szczerość, ciekawość świata, umiejętność wybaczania, płakanie na zawołanie i śmiech do rozpuku, ale też niczym nieograniczona wyobraźnia - tym charakteryzują się dzieci. Z czasem większość tych atrybutów tracą i zmieniają się w dorosłych. Czy te cechy możemy odzyskać? Nauczyć się ich od dzieciaków na nowo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagubieni w naturze - Justyna i Michał oraz ich podróże vanem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 10:30
Justyna Kupczewska i Michał Drabina to para, która na co dzień mieszka w Krakowie. Uwielbiają króliki i podróże, a wrażeniami ze swoich wojaży - dalszych i bliższych - dzielą się z innymi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męska Szopa - jak rozwijać stolarską pasję?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 14:30
- Męska Szopa to warsztat stolarski otwarty dla wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic - mówi koordynatorka Męskiej Szopy Agnieszka Giler. - Każdy, kto chce może nas odwiedzić i nieodpłatnie pomajsterkować. Może skorzystać ze sprzętu, i z pomocy wolontariuszy, którzy nas wspierają.
rozwiń zwiń