Łódź - famuły, Wiedźmin i nowoczesna zalewajka

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 08:22
Do Łodzi świetnie pasuje określenie - miasto kontrastów. Do dziś widać w nim wpływy czterech kultur: polskiej, żydowskiej, rosyjskiej i niemieckiej, które odcisnęły tu swój znak. Jak dziś zwiedzać Łódź i czemu koniecznie trzeba zjeść tam zalewajkę podpowiadają goście Marty Zinkiewicz. 
Łódź
ŁódźFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Przez wieki Łódź była potężnym miastem przemysłowym. Z czasem jej fabryki - zakłady włókiennicze i tkackie straciły na znaczeniu i zostały zlikwidowane. Jednak dziś ich budynki odzyskują dawny blask i zajmowane są przez liczne placówki kulturalne. 


Posłuchaj
42:38 PR4_15.12.2024_16.10_City break Polska 16.10.00 16.52.39.mp3 O Łodzi i jej zabytkach opowiada Szymon Dudkiewicz, przewodnik miejski (City break Polska/Czwórka)

Zwiedzanie Łodzi możemy zacząć od Wiedźmina. Należy pamiętać, że autor sagi o Geralcie urodził się, mieszkał i studiował właśnie w Łodzi. - W Łodzi mamy największy na świecie mural z Wiedźminem - mówi Szymon Dudkiewicz, przewodnik po Łodzi. - W budynku elektrociepłowni EC1 mieści się też Centrum Kultury i Narracji Interaktywnej, gdzie zapoznamy się z historia i współczesnością gier komputerowych czy komiksów. 

Wiedźmin jest z Łodzi

Jednak ciekawostki związane z "Wiedźminem" to tylko jeden z możliwych szlaków zwiedzania tego miasta. Czwórkowy gość zauważa, że w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wycieczki tematyczne szlakiem łódzkich murali, szlakiem historii XIX wieku czy szlakiem seriali i filmów, kręconych w mieście, jak "Idź przodem bracie" czy "Stawka większa niż życie".

Piotrkowska i nie tylko

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Łodzi jest ulica Piotrkowska. Kiedyś była to najdłuższa ulica handlowa Europy, dziś, gdy butki kryją się w centrach handlowych na Piotrkowskiej królują inicjatywy kulturalne, restauracje. To idealne miejsce na spacer. Niemal każda brama kryje ciekawostki - wśród nich lustrzany Pasaż Róży, najstarszy łódzki mural grupy Tworzywo.

Szymon Dudkiewicz zwiedzanie Łodzi poleca zacząć od Piotrkowskiej, ale zachęca również by odwiedzić 

  • Księży Młyn - dawne osiedle robotnicze - nazywane przez łodzian famułami, dziś pięknie zrewitalizowane, 
  • zajrzeć do dawnego Polmosu,
  • odwiedzić Białą Fabrykę Geyera
  • czy Orientarium. 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

Nasz przewodnik nie zapomina też o niezwykłych festiwalach i wydarzeniach specjalnych, które mają miejsce w mieście. Zaprasza na festiwal Ravekjavik czy jarmarki świąteczne - w pasażu Schillera i na terenie łódzkiej Manufaktury. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

Zobacz też:

Szymon Dudkiewicz przestrzega też przed zwiedzaniem miasta własnym autem - poleca zostawić je przy hotelu, a kupić bilet dobowy lub dwudniowy na całą komunikację miejską. - Podróżowanie tramwajami i autobusami oszczędzi nam wiele czasu, który spędzilibyśmy w korkach - poleca. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

Co zjeść w Łodzi?

Restauracji, fastfoodów, knajpek i barów w Łodzi nie brakuje. Znajdziemy tu kuchnie z przeróżnych zakątków świata. Iza Borowska z Jemy w Łodzi poleca wiele sprawdzonych miejsc na kulinarnej mapie Łodzi, ale przede wszystkim zachęca do skosztowania łódzkich klasyków: zalewajki i knedli. 


Posłuchaj
36:53 PR4_15.12.2024_17.12_City break_Polska 17.12.15 17.49.08.mp3 Iza Borowska z Jemy w Łodzi opowiada o łódzkiej kuchni (City break Polska/Czwórka)

 

- Zalewajka jedzona jest w każdym łódzkim domu, a dziś podawana jest też w restauracjach. Ta szara, biedna zupa ukazuje się nam w nowej odsłonie - z jajkami, z panierowaną kaszanką - zachwala. - Drugim, typowym dla Łodzi daniem są knedle - w zależności od pory roku - albo z truskawkami, albo z kapustą. My łodzianie zawsze jemy je z dodatkiem kapusty zasmażanej i kawałkiem mięsa, co może szokować, ale ja polecam spróbować. 


***

Tytuł audycji: City Break Polska

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Goście: Szymon Dudkiewicz (przewodnik po Łodzi), Iza Borowska (Jemy w Łodzi)

Data emisji: 15.12.2024 

Godzina emisji: 16.10

pj/kajz

Czytaj także

Miasto filmu i streetartu. City break w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 13:27
Na przestrzeni ostatnich 200 lat Łódź była "ziemią obiecaną", przemysłowym sercem kraju i "miastem czterech kultur". Dzisiaj uważana jest za stolicę polskiego streetartu. Z niedzielnej audycji City Break Polska dowiecie się, że to postindustrialne miasto skrywa jeszcze więcej atrakcji, ciekawostek i tajemnic, które mogłyby posłużyć za kanwę scenariusza niejednego filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko krzyżacki zamek. Malbork - wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 16:12
Malbork ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko średniowieczny zamek krzyżacki. Jak przekonują władze miasta, jeden dzień to stanowczo za mało, bo skorzystać z atrakcji kulturalnych oraz sportowych i zobaczyć coś więcej niż twierdzę. 
rozwiń zwiń