Kimchi a zmiany klimatyczne. Czy ten przysmak zniknie z koreańskich stołów?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:31
Korea boryka się ze zmianami klimatycznymi. Ocieplenie klimatu już niedługo uniemożliwić może uprawianie w tym kraju kapusty pekińskiej, z której robi się tutaj narodowe danie, kimchi. W sobotniej audycji "Szanuj zieleń" zastanowimy się nad kondycją przyrody, również w kontekście odbywającej się w ten weekend akcji "Sprzątania świata".  
Ocieplenie klimatu uniemożliwi uprawianie w Korei kapusty pekińskiej
Ocieplenie klimatu uniemożliwi uprawianie w Korei kapusty pekińskiejFoto: Shutterstock

Kimchi to tradycyjne danie kuchni koreańskiej składające się z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Jego głównym składnikiem jest kapusta pekińska. Warzywo to preferuje chłodniejszy klimat, dlatego w Korei zwykle hoduje się je w górzystych regionach, gdzie temperatura w sezonie letnim rzadko przekracza 25 stopni Celsjusza.

Najnowsze badania wskazują, że wyższe temperatury wynikające ze zmiany klimatu są zagrożeniem dla upraw kapusty pekińskiej i pewnego dnia może okazać się, że w Korei nie będzie można już uprawiać tego warzywa. Czy ocieplenie klimatu sprawi, że kimchi zniknie ze stołów Koreańczyków? O tym w pierwszej godzinie sobotniej audycji "Szanuj zieleń" opowie Martyna Ogonek.  



W tym roku po raz 31. odbędzie się w całej Polsce akcja "Sprzątanie świata". 20, 21 i 22 września osoby prywatne, firmy i instytucje społecznie zaangażują się w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Patronat medialny nad akcją objęło Polskie Radio Dzieciom.

Polska odsłona tego wydarzenia swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła ideę Clean up the World w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata-Polska, a następnie założyła Fundację Nasza Ziemia, która koordynuje organizację tego wydarzenia do dziś.

Tuż po 8.00 Grzegorz Mikosza, główny koordynator akcji Sprzątanie świata w Polsce oraz Ewelina Flinta, ambasadorka akcji - opowiedzą o tym, jak wygląda polska inicjatywa sprzątania na tle innych krajów, co udało się w okresie organizacji wydarzenia osiągnąć i jakie cele zrealizować. Dowiemy się też, jakie śmieci zbierają teraz wolontariusze i czy zmieniało się to na przestrzeni lat. 


Po 9.00 porozmawiamy z Joanną Bancerowską, rzecznik prasową Narodowego Centrum Kultury i Zakią Cieślicką-Majką z Urzędu Miasta Rzeszów o rozpoczynającej się w poniedziałek w Rzeszowie konferencji:  Ogólnopolska Giełda Projektów (OGP), którą NCK organizuje w Rzeszowie razem z Rzeszowskim Domem Kultury i Wojewódzkim Domem Kultury. XIV edycja Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów "animacja+młodzież", poświęcona jest tematowi włączania młodych odbiorców w działania kulturalne i służy inspirowaniu poprzez prezentację dobrych praktyk - przykładów najciekawszych przedsięwzięć kulturalnych z ostatniego roku, wybranych przez ekspertów w otwartym konkursie, ale też pokazaniu ciekawych inicjatyw instytucji kultury w regionie w ramach wizyt studyjnych, dzieleniu się doświadczeniami, podnoszeniu kompetencji uczestników podczas dyskusji, prezentacji i warsztatów.

***

Na audycję z cyklu "Szanuj zieleń" w sobotę (21.09) o godz. 08.00 zaprasza Marta Hoppe.

AGJ/wmkor/mat.pras./pj

Czytaj także

Bociany w drodze. Co czeka je w trakcie lotu?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 18:00
Nie dość, że przyleciały później niż zwykle, to z roku na rok jest ich coraz mniej. - Bocianom brakuje w Polsce łąk i pastwisk, w podróży do ciepłych krajów czyhają na nie różne niebezpieczeństwa - mówi Ireneusz Kaługa, prezes Grupy EkoLogicznej z Siedlec.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

O co i w jaki sposób walczą ekologiczni aktywiści?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 20:20
Na przestrzeni ostatnich lat galerie sztuki stały się miejscem protestów i ekologicznych manifestacji. - Chodzi o to, żeby podkreślić wagę koniecznych zmian przez kontrowersje i szokowanie. To gest ostatecznego krzyku - mówi Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turnicki Park Narodowy. "Miejsce, którego nie ma, a być powinno"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 16:00
"Nadzieja. Film o Turnickim" to opowieść o miejscu, którego nie ma. Tymczasem to właśnie tam żyją największe polskie drapieżniki i rosną drzewa o wymiarach pomnikowych. Mowa o Pogórzu Przemyskim, na którym miał powstać Turnicki Park Narodowy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kieszonkowy las - dla miast, ludzi i bioróżnorodności

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 11:53
Lasy kieszonkowe coraz częściej i chętniej zakładane są w Polskich miastach. Te, dzięki mikrolasom, stają się ostojami bioróżnorodności. To inwestycja w przyrodę, międzyludzką integrację i zdrowie psychiczne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komar tygrysi w Polsce. Czy grozi nam epidemia groźnych chorób egzotycznych?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 12:18
Wśród wielu dziwnych i (pozornie) niepotrzebnych świąt znajduje się obchodzony 20 sierpnia Światowy Dzień Komara. Skąd pomysł, by fetować prawdopodobnie najbardziej znienawidzonego w Polsce i na świecie owada? To pamiątka po odkryciu, że samice komara przenoszą zarazki malarii, co pozwoliło podjąć skuteczną walkę z tą chorobą. Tymczasem Polacy muszą się liczyć z faktem, że wkrótce do nas dotrą, lub nawet już u nas są, komary tygrysie, roznoszące groźne choroby, jak denga, chikungunya, żółta febra czy wirus Zika.
rozwiń zwiń