Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak otwarcie rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 12:02
Temat zdrowia psychicznego wciąż w wielu kręgach pozostaje tematem tabu. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego przełamujemy je. Z Justyną Żukowską-Gołębiewską podpowiadamy, do kogo zwrócić się o pomoc i jak wspierać bliskich - swoim singlem "Nic nie zmieni?" włącza się w to również Julia Wieniawa.  
Gdy coś się dzieje można pozostać w tej czarnej dziurze, albo wziąć telefon i wyszukać kontakt do poradni, specjalisty, lekarza. Umówić się i poprosić o pomoc.
Gdy "coś się dzieje" można pozostać w tej czarnej dziurze, albo wziąć telefon i wyszukać kontakt do poradni, specjalisty, lekarza. Umówić się i poprosić o pomoc.Foto: Shutterstock/Anton Vierietin

Nie wszystkim jest łatwo mówić otwarcie o zdrowiu psychicznym. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego. Ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego. Czwórkowa gościni Justyna Żukowska-Gołębiewska, psycholożka i ekspertka projektu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" podkreśla, że zdrowie psychiczne nie jest tematem luksusowym, jest niezbywalnym i podstawowym prawem każdego człowieka. 

Posłuchaj
34:07 czwórka młode głowy w czwórce 09.10.2024.mp3 Jak otwarcie rozmawiać o zdrowiu psychicznym? (Młode Głowy w Czwórce/Czwórka)

 

- WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jasno definiuje termin zdrowie - jako brak chorób - wyjaśnia ekspertka. - Zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, emocjonalny i społeczny, dzięki któremu możemy wykorzystać cały potencjał rozwojowy, z którym się urodziliśmy. 

Kto pomoże w kryzysie zdrowia psychicznego?

Dziś coraz więcej osób sięga po pomoc specjalistów zdrowia psychicznego. Są jednak i tacy, którzy zagubieni są w gąszczu specjalizacji i nie wiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc.
- W Polsce działa wiele numerów telefonów, 
gdzie możemy zadzwonić poszukują pomocy psychologicznej. Najbardziej popularny to 116 123 tzw. kryzysowy numer telefonu zaufania, ale mamy też inne np. antydepresyjny telefon zaufania fundacji Itaka 22 4848801 - wymienia Justyna Żukowska-Gołębiewska. - Warto też umówić się do specjalisty. 

Psycholog, psychoterapeta, psychiatra

W Polsce mamy kilka zawodów psychospecjalistów.

  • Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie i zdobyła tytuł psychologa. - Ta nauka ma zastosowanie w różnych dziedzinach życia - na studiach można wybrać psychologię kliniczną, ale też społeczną czy psychologię biznesu - zwraca uwagę ekspertka. - Każdy absolwent psychologii ma uprawnienia psychologa. Ustawa o zawodzie psychologa reguluje usługi, które psycholog może świadczyć. To diagnozowanie, opiniowanie, orzekanie psychoterapia. Psychologowie często kształcą się dalej, by pracować w konkretnym obszarze. - Ja psychotraumatologię kończyłam na studiach podyplomowych, by pracować z traumą. Odbyłam też szkolenia certyfikujące z różnych tematów np. interwencji kryzysowej, by przeciwdziałać przemocy domowej - mówi gościni ZetKacpra. 
  • Psychoterapeta - ten zawód mogą wykonywać osoby, które niekoniecznie są psychologami np. lekarze, pedagodzy, psycholodzy. Wymaga on ukończenia czteroletniej szkoły psychoterapii. Jeśli chodzi o psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym, to mogą ją ukończyć jedynie psychologowie lub lekarze psychiatrzy. - Psychoterapia jest pewnym świadczeniem medycznym, to forma leczenia, ale może być też wsparciem dla rozwoju. 
  • Psychiatra - to lekarz, który skończył kierunek medyczny- lekarski, następnie specjalizację. Psychiatra nie ma uprawnień psychologa ani psychoterapeuty. - Lekarz psychiatra jest od tego, żeby zdiagnozować zaburzenia zdrowia psychicznego bądź zachowań na podstawie klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych. On wskazuje określone kierunki leczenia: albo farmakoterapia, albo terapia - wyjaśnia ekspertka. 

Justyna Żukowska-Gołębiewska, psycholożka i ekspertka projektu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" Justyna Żukowska-Gołębiewska, psycholożka i ekspertka projektu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym"

Co zrobić w kryzysie zdrowia psychicznego?

Mówi się o ogólnoświatowym kryzysie zdrowia psychicznego, najmłodszemu pokoleniu dorosłych zarzuca się, że są słabi, określa się ich "płatkami śniegu". Justyna Żukowska-Gołębiewska jest jednak innego zdania, o pokoleniu Z mówi, że jest pokoleniem najmniej sparentyfikowanym. Wskazuje, że kiedyś ludzie też cierpieli na problemy psychiczne, może nawet bardziej, ale radzili sobie z tym na swój sposób. Młodsi dziś proszą o pomoc, idą do specjalistów i to jest dobra droga. 

Zobacz także:

- Gdy "coś się dzieje" można pozostać w tej czarnej dziurze, albo wziąć telefon i wyszukać kontakt do poradni, specjalisty, lekarza. Umówić się i poprosić o pomoc - podpowiada gościni Czwórki. - Jest też inna droga, łatwiejsza- warto poprosić o pomoc osobę bliską - rodzica, siostrę, brata, przyjaciela/przyjaciółkę, mężą/żonę. Otwarcie powiedzieć "nie daję rady, potrzebuję pomocy". Oni pomogą nam sięgnąć po pomoc specjalisty. Warto otwarcie mówić o zdrowiu psychicznym. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @mlode_glowy

Pomoc w kryzysie

Justyna Żukowska-Gołębiewska poleca też by otworzyć oczy i uszy na inne osoby, by być uważnym i zaangażowanym w obecności. Dzięki takiej postawie możemy zareagować i pomóc bliskim w potrzebie, zanim oni sami zdecydują się, by prosić o pomoc. 

Czytaj też:

- Patrzmy na bliskich, słuchajmy ich - radzi. - Zrachowaniami mogącymi nas niepokoić mogą być: wycofanie z aktywności dotąd uwielbianych, wymigiwanie się od spotkań, apatyczność, zmiana w zachowaniu np. z osoby radosnej, optymistycznej w drażliwą, złośliwą, cyniczną. To dla nas wskazówki do zastanowienia czy wszystko jest w porządku, czy dana osoba nie potrzebuje pomocy. To nie musi być od razu kryzys psychiczny, a np. inny osobisty problem. 

Eksperta radzi, by w takich sytuacjach być obecnym, by pytać "co się dzieje? czy potrzebujesz pomocy?". Nawet jeśli spotkamy się z zaprzeczeniem, co często się zdarza, to nie rezygnujmy, bądźmy blisko, bądźmy empatyczni. Na empatię, komfort i zaopiekowanie Justyna Żukowska-Gołębiewska stawia też podczas spotkań w swoim gabinecie - bo tylko osoba zaopiekowania będzie mogła otworzyć sie podczas terapii, opowiedzieć o swoim problemie. 

"Nic nie zmieni?" od Julii Wieniawy

10 października w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego swoją najnowszą piosenkę wypuściła też Julia Wieniawa. Artystka podjęła współpracę z fundacją Młodeg Głowy". - Piosenka "Nic nie zmieni" jest zapisem emocji, które w danym momencie przeżywałam, i dalej przeżywam, bo to proces - mój, emocjonalny - mówi Julia Wieniawa. - Ten utwór porusza tematykę zdrowia psychicznego, wypalenia, kryzysu emocjonalnego, z którym każdy może się utożsamić. Do tej pory nie poruszałam tego tematu, tych cięższych emocji. We współpracy z Młodymi Głowami uznaliśmy, że 10 października to dobry czas na premierę tego singla. 

Uwaga! Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, możesz skorzystać z następujących numerów pomocowych:

  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych 116 123 - codziennie od 14.00 do 22.00
  • Telefon Zaufania Młodych - 22 484 88 04 (pon.-sb. 11.00-21.00)
  • Tumbo Pomaga pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie - 800 111 23 (pon.-pt. 12.00-18.00)
  • Antydepresyjny telefon zaufania - 22 484 88 01 (pon.-pt. 15.00-20.00)
  • Dobre słowa telefon dla seniorów - 123 337 088 (pon.-pt. 10.00-12.00, 17.00-19.00)
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 (całodobowo)
  • Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 121 212 (całodobowo)

***

Nazwa audycji: Młode Głowy w Czwórce

Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)

Gościni: Justyna Żukowska-Gołębiewska (psycholożka i ekspertka projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym)

Data emisji: 09.10.2024

Godzina emisji: 22.04

pj

Czytaj także

Jak wspierać psychicznie tych, którzy doświadczyli katastrofy?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 12:15
Audycję "Młode Głowy w Czwórce" odwiedziła psycholożka Ewelina Bazyluk, żeby opowiedzieć o tym, jak najlepiej wpierać psychicznie osoby dotknięte rożnego rodzaju katastrofami, takimi jak powódź. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Kamińska: Dużo fajnych rzeczy w moim życiu dzieje się dzięki temu, że miałam odwagę udać się na terapię

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 19:03
- Trzeba zachęcać dzieci do tego, by nie wstydziły się korzystać z pomocy specjalistów. To może ratować im życie. Wstyd jest w ogóle strasznym narzędziem - mówi Julia Kamińska, która niedawno wystąpiła w Senacie w roli ambasadorki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.     
rozwiń zwiń