Zmiany klimatu niosą ze sobą ekstremalne zjawiska pogodowe - powodzie, susze, noce tropikalne, ulewne deszcze, tajfuny, wpływają na zjawiska socjologiczne, takie jak migracyjne, ale dotyczą też naszego zdrowia, w tym psychicznego.
49:19 PR4_04.12.2024_22.08_Młode_głowy_w_Czwórce 22.08.25 22.57.46.mp3 Jak kryzys klimatyczny wpływa na nasze życie? (Młode Głowy w Czwórce/Czwórka)
Lęk przed zmianami klimatycznymi
Dane z badania przeprowadzonego przez The Lancet Planetary Health na grupie 10 tysięcy młodych osób z 10 krajów (badania nie uwzględniły Polski) pokazują globalną perspektywę. 59 procent przedstawicieli pokolenia Z z takich krajów jak m.in. USA, Wielka Brytania, Filipiny, Indie, Nigeria odczuwa silny lęk związany ze zmianami klimatu, 89 procent mówi o lęku umiarkowanym.
- Odczuwanie lęku to jeszcze nie jest rodzaj zaburzenia psychicznego, to raczej naturalna reakcja na zagrożenie albo stratę - wyjaśnia psycholożka społeczna dr Marzena Cypryanska-Nezlek. - Gdy człowiek słyszy o tym, co się dzieje lub co może się wydarzyć to to jest normalne, że odczuwa niepokój.
Gościni Kacpra Zembrzuckiego akcentuje, że problem zaczyna się wtedy, gdy osoba zdaje sobie sprawę, jak poważne jest to zagrożenie i te emocje pchają ją do działania. Początkowo może nie wiedzieć co robić, ale dużo wiekszy problem jest wtedy, gdy działa i zderza się z murem. - Wtedy spada na ludzi niemoc i brak wpływu - mówi ekspertka. - Taka osoba zdaje sobie sprawę, że na poziomie systemu czy korporacji nie ma działania jakiego byśmy oczekiwali.
Zderzenie z murem
- To zderzenie z murem to uczucie bliskie mi i wielu innym aktywistom klimatycznym - przyznaje Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna związana z inicjatywą WSCHÓD. - W takich momentach wzrasta poczucie bezradności.
Czytaj także:
Wiktoria Jędroszkowiak zwraca uwagę na wiele negatywnych zjawisk w świecie, ale też bardzo blisko nas, które są pokłosiem kryzysu klimatycznego. Mówi o niepokoju o przyszłość, bo przewidywane, dalekosiężne skutki kryzysu klimatycznego są stresujące.
Dr Marzena Cypryanska-Nezlek badania The Lancet Planetary Health powtórzyła w Polsce, na grupie zróżnicowanej wiekowo. - Ten niepokój o przyszłość, to zainteresowanie klimatem nie dotyczy tylko młodych.
Zobacz też:
Wiktoria Jędroszkowiak otwarcie i dosadnie przyznaje, że zawiedziona jest brakiem działań dotyczących przeciwdziałaniom zmian klimatu na szczeblu państwowym. Dziś nie widzi też ratunku w edukacji. Uważa, że dodatkowy przedmiot - np. nauka o klimacie, niewiele może zmienić. - Dziś to powinno być taką nakładką na nasze życie, bo kryzys klimatyczny dotyka każdej jego dziedziny - podkreśla.
***
Nazwa audycji: Młode głowy w Czwórce
Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)
Gościne: Wiktoria Jędroszkowiak (aktywistka klimatyczna, inicjatywa WSCHÓD) i dr Marzena Cypryanska-Nezlek (psycholożka społeczna, SWPS)
Data emisji: 04.12.2024
Godzina emisji: 22.08
pj