Agnieszka Kobus-Zawojska: wioślarstwo burzy stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 10:49
Trening wioślarski angażuje aż 86 procent mięśni ciała. Czy to przepis na dobrą formę i zdrowe ciało? Jak przekonuje wicemistrzyni olimpijska Agnieszka Kobus-Zawojska, wioślarstwo to znakomity rodzaj aktywności dla każdego, bez względu na wiek czy doświadczenie.
Agnieszka Kobus-Zawojska, multimedalistka olimpijska, wioślarka.
Agnieszka Kobus-Zawojska, multimedalistka olimpijska, wioślarka.Foto: Czwórka

- Rodzice wysyłali mnie na każdy możliwy sport. Do wioślarstwa trafiłam przypadkiem. Na szkolnych zawodach z biegów przełajowych zobaczył mnie trener klasy sportowej, który jednocześnie zajmował się wioślarstwem - opowiada Agnieszka Kobus-Zawojska, wioślarka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio.


Posłuchaj
32:24 PR4_01_12_2024_14_11_Audycja_sportowa.mp3 Agnieszka Kobus-Zawojska o sportowej karierze i zdrowi psychicznym w sporcie (Audycja sportowa/Czwórka)

 

Jak twierdzi gościni Czwórki, wioślarstwo dało jej praktycznie wszystko, co ma. - Począwszy od medali, po przyjaciół, męża, a teraz mam córkę. Jestem za to bardzo wdzięczna - mówi Agnieszka Kobus-Zawojska. 

Wioślarstwo bez ograniczeń

- Sport nie ma barier. Przebiegłam maraton osiem miesięcy po ciąży. Bardzo się z tego cieszyłam, a nie zrobiłam tego dla wyników czy nagród, a dla siebie. Przełamałam swoje wszystkie granice, nigdy wcześniej nie czułam takiej satysfakcji - tłumaczy gościni "Audycji sportowej".

- Wioślarstwo burzy stereotypy. Na zawodach w Bostonie startowała 86-letnia osoba. To sport dla każdego - wyjaśnia sportowczyni.

Podczas przygotowań do igrzysk olimpijskich trenowała 12 razy w tygodniu. Jednak olimpijka zdradziła, że przygotowania nie ograniczają się jedynie do wioślarstwa. Przed startem w najważniejszej imprezie sportowej czterolecia, aby przygotować odpowiednią formę, wioślarka biegała maratony na nartach biegowych, dużo jeździła na rowerze i pływała na basenie. - Żeby być dobrym wioślarzem, czasem trzeba odpocząć od wiosłowania - zaznacza Kobus-Zawojska.

Zobacz także:

Zdrowie psychiczne w sporcie

Jak się okazuje, w zdrowym ciele, nie zawsze zdrowy duch. U Agnieszki Kobus-Zawojskej na trzy miesiące przed igrzyskami zdiagnozowano depresję. Mimo świetnej formy fizycznej, olimpijka była zmuszona startować na tokijskich igrzyskach na lekach przeciwdepresyjnych.

- Gdyby nie psychiatra i psycholożka, nie wystartowałabym na igrzyskach. Ostatecznie dopłynęłam na drugim miejscu. Dla mnie to praktycznie pierwsza pozycja; to srebro jest jak złoto - stwierdza wicemistrzyni olimpijska.

***

Tytuł audycji: Audycja sportowa

Prowadzi: Karina Terzoni

Gościni: Agnieszka Kobus-Zawojska

Data emisji: 01.12.2024

Godzina emisji: 14.11

kajz/pj

Czytaj także

Jak sport wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 10:51
Aktywność fizyczna to świetny sposób na spędzanie czasu. Zapewnia uwolnienie dopaminy, poprawia naszą sylwetkę i kondycję, a także może mieć wpływ na zdrowie psychiczne. W "Rozgrzewce" gościnie Czwórki powiedziały, jak bardzo regularne uprawianie sportu zmieniło ich życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Badowska: wszyscy powinniśmy być aktywni fizycznie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 14:11
Sport to zdrowie - to nie frazes, tylko sama prawda. Jak zabrać się za ćwiczenia i być aktywnym fizycznie w dobie mediów społecznościowych? Psycholog sportu - Julia Badowska - opowiedziała, w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne poprzez sport.
rozwiń zwiń