Polscy nastolatkowie konsumują internet trzymając w dłoni smartfon. Coraz rzadziej sięgają po laptopa, wynika ze wstępnego podsumowania badań EUKidsOnline 2018. Z gamy aktywności on-line najchętniej wybierają uczestnictwo w mediach społecznościowych.
Psycholog Igor Rotberg zwraca uwagę, że częste korzystanie z Facebooka może doprowadzić do zniżenia poczucia własnej wartości. - Czasami jest tak, że nasza samoocena jest bardzo zależna od krytyki, bądź aprobaty społecznej - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - Jeśli chodzi o media społecznościowe, gdzie w pierwszej warstwie jest sfera wizualna i dołącza się aspekt porównywania, dociera do nas duża ilość bodźców. Młody człowiek może odnieść wrażenie, że inni mają piękne życie, a nasze jest słabe - dodaje.
Z badania wynika, że 1/3 uczniów twierdzi, że nauczyciele w szkole nigdy lub prawie nigdy nie zajmowali się kwestią cyberbezpieczeństwa, 40 procent młodzieży przyznaje, że w szkołach nie ma ustalonych zasad korzystania z internetu. A jak wygląda sprawa hejtu? Czemu tak łatwo "nienawidzić w sieci"?
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 8.10.2018
Godzina emisji: 7.17
pj/ac