Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw, wśród których ryzyko podjęcia próby samobójczej jest najgroźniejsze.
- Na numer Antydepresyjnego Telefonu często dzwonią rodzice. Mówią o dzieciach, które są prześladowane, bite, nie radzą sobie w nauce, mają utrudniony kontakt z rówieśnikami. Pytają jak sobie z tym poradzić, jak pomóc dziecku - zdradza Agnieszka Żochowska, psycholog, dyżurująca przy telefonie. - Granica pomiędzy przygnębieniem dziecka, a depresją jest bardzo cienka, nieuchwytna dla samych rodziców. Ja też przez telefon nie jestem w stanie tego stwierdzić - dodaje.
Młodzi ludzie oceniają siebie, przez to, jak są postrzegani przez innych Agnieszka Żochowska
Ekspertka podkreśla, że depresja i zaburzenia nastroju nie biorą się znikąd. Dużym zagrożeniem XXI wieku są telefony, komputery, osamotnienie, brak wyjść z domu. - Młodzi wielokrotnie chcą dorównać osobom, które im imponują, które widzą w telefonie: na Instagramie, na Facebooku - objaśnia.
Kto dzwoni pod telefon zaufania? Czy problem depresji dotyczy w jednakowym stopniu dziewczynek i chłopców? Czy często dzwoni młodsza młodzież, dzieci? Jak pomóc dziecku w walce z depresją? Jak nie bagatelizować problemu? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: Agnieszka Żochowska (psycholog, dyżurująca przy Antydepresyjnym Telefonie Forum Przeciw Depresji)
Data emisji: 27.02.2019
Godzina emisji: 20.09
pj/ac