E.T. wybielił oblicze kosmitów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 15:10
Przeżyj ponownie przygodę i magię jednego z najbardziej lubianych filmów wszech czasów. Oto "E.T." w wersji reżyserskiej, przygotowanej przez wielokrotnego zdobywcę Oscara.
Audio
  • Kasia Węsierska sprawdziła na czym polega wyjątkowość reżyserskiej wersji "E.T."

To porywająca, ponadczasowa historia dla widzów w każdym wieku, opowiadająca o niezapomnianej podróży zagubionego kosmity oraz jego przyjaźni z 10-letnim chłopcem. W 20. rocznicę premiery obrazu Steven Spielberg wydał wersję reżyserska filmu ze scenami, których nikt wcześniej nie widział. 

- E.T. zrehabilitował ponure twarze kosmitów - opowiada Jacek Sobczyński z "Filmu" . - Wizerunek gości z kosmosu w amerykańskim kinie najbardziej zepsuły produkcje z lat 50. i 60. spod znaku latających spodków oraz inwazji porywaczy ciał. 

Zanim Spielberg podjął się realizacji nostalgicznej opowieści o przybyszu z innej planety, zrobił "Bliskie spotkania trzeciego stopnia". Ale to "E.T." z miejsca podbił serca krytyków i widzów: - To wspaniały bohater, budzący tylko dobre emocje, którego każde dziecko chciało przytulić . I dzięki temu jego poprzednicy zostali uwolnieni od stereotypu złego wizerunku - wyjaśnił rozmówca Kasi Węsierskiej.


Obraz otworzył cały rozdział w historii i zapoczątkował tzw. kino nowej przygody . Jednym z najpopularniejszych tytułów w tym gatunku był serial dla młodego widza "Alf".  Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając nagrania ze "Stacji kultura" .

kul  

Czytaj także

Stare kino w sieci

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 22:00
Ponad 15 milionów zdjęć dokumentujących okres od poł. XIX w. aż po czasy współczesne znajduje się w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Część z nich pokazuje polskie obiekty kulturalne, których albo już nie ma, albo właśnie znikają. Tak jak stare warszawskie kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romans paranormalny, czyli dlaczego nastolatki zakochują się w wampirach

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 16:04
Przystojny Patch uwodzi niewinną Norę. Dziewczyna zakochuje się bez pamięci i trafia w sam środek bitwy Upadłych z Nieśmiertelnymi. Historię opisała Becca Fitzpatrick, a jej saga jest bestsellerem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Murakami jak Beatlesi

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 16:13
Literatura z i o Japonii już od dłuższego czasu szturmuje europejskie rynki wydawnicze i cieszy się coraz większym powodzeniem. A jej niekwestionowanym królem jest Haruki Murakami.
rozwiń zwiń