Narodowe Archiwum Cyfrowe powstało w 2008 roku i od tego czasu gromadzi, opracowuje, konserwuje i uporządkowuje archiwalia takie jak zdjęcia, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego.
- Oprócz wymienionych już obowiązków naszym zadaniem jest udostępniać zasoby Archiwum i to jak najszerszej liczbie odbiorców - tłumaczy Bartłomiej Kuczyński z Narodowego Archiwum Cyfrowego. - Dlatego też staramy się udostępniać jak najwięcej materiałów w sieci, żeby każdy miał je niemalże pod ręką. Działamy nieodpłatnie i całą dobę.
W zbiorach fotograficznych Narodowego Archiwum Cyfrowego znajduje się ponad 15 milionów zdjęć. Dostępnych on-line jest już ok. 170 tysięcy. Zbiór filmów liczy około 2,4 tysiąca tytułów z lat 1928 – 1993. Niezwykle cenne są filmy z lat 20 i 30 XX wieku. Natomiast archiwum dźwiękowe liczy około 30 tysięcy jednostek z lat 1919 – 2007. Są to unikalne nagrania wielu ważnych osobistości życia społecznego, politycznego, kulturalnego czy religijne, które pochodzą m.in. z Polskiego Radia czy Radia Wolna Europa.
- Jeśli chodzi o tematykę naszych fotograficznych zasobów to jest ona bardzo różnorodna - opowiada gość Kuby Kukli. I wyjaśnia: - Jest i historia, i polityka i coś, co teraz nazywamy lifestyle'm. Mamy bogaty zbiór zdjęć Zbyszka Siemaszki, fotoreportera tygodnika „Stolica”, a następnie tygodnika „Perspektywy”. I to właśnie między innymi on uwiecznił na kliszy stare, często nieistniejące już warszawskie kina.
Zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego można ściągnąć na swój komputer, wydrukować, powiesić na ścianie i to uiszczania żadnych dodatkowych opłat. Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania z programu "Stacja Kultura".
kul