- Każda rodzina ma swoje funkcje szczególnie wobec najsłabszych jej członków czyli dzieci. Zdrowa to źródło pozytywnych i silnych wzorców, rodzina dysfunkcyjna zaś takich wzorców nie przekazuje - mówiła w "Strefie Prywatnej" Agnieszka Szafrańska-Romanów, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum probalans.
Dorosłe osoby z syndromem DDD zwykle mają problemy natury emocjonalnej i społecznej. Często zdarza się, że w dzieciństwie musiały przejmować role swoich rodziców lub nadawano im inne, których dzieci mieć nie powinny - na przykład kozła ofiarnego. - W rodzinie dziecko ma mieć rolę dziecka - przekonywała zaproszona terapeutka, od której dowiedzieliśmy się także, że powszechną dysfunkcją jest nie tylko przemoc psychiczna, ale może nią być też nieokazywanie albo nadmiar uczuć.
Dziecko do szczęścia potrzebuje przede wszystkim miłości, równowagi, bliskości i ciepła. Ważne jest też przekazywanie wzorców i stawianie granic. Taki jest obraz rodziny idealnej. - Należy jednak pamiętać, że ona nie istnieje - przekonywała Agnieszka Szafrańska-Romanów.
Gdzie zatem leży granica pomiędzy normalnością a dysfunkcyjnością? Kiedy dysfunkcja przeradza się w patologię? Jakie są najczęstsze problemy osób z syndromem DDD i jakim formom terapii powinny się poddać? Czy z chwilą odejścia z dysfunkcyjnego domu można zacząć żyć inaczej i przerwać łańcuch złych wzorców? Tego dowiecie się z nagrania "Strefy Prywatnej".
***
Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Agnieszka Szafrańska-Romanów (psycholożna i psychoterapeutka z Centrum probalans), Eugenia Herzyk (Fundacja Kobiece Serca)
Data emisji: 4.10.2016
Godzina emisji: 20.06
jsz/pj