Ze starożytnego Egiptu znane są kodeksy z dobrymi radami. Współczesne poradniki po raz pierwszy pojawiły się w wiktoriańskiej Anglii i pomagały ówczesnym paniom domu dbać o siebie i rodzinę.
Do Polski poradniki trafiły w latach 90. wraz z nadejściem kapitalizmu. Uczyliśmy się wtedy "jak prowadzić firmę i nie zwariować" czy "jak nauczyć się obsługi Windowsa 3.11 w weekend" albo "jak rozkochać w sobie faceta w wakacje". Dziś stały się fenomenem popkultury. Biją rekordy popularności.
- Od miesięcy rekordy popularności biją poradniki związane z tematyką damsko-męska - mówi Monika Marianowicz, rzecznik prasowy Empiku. - W tej chwili najlepiej sprzedającą się książką jest "Dlaczego mężczyźni kochają zołzy", ale także poradniki autorstwa Zbigniewa Lwa Starowicza i poradniki dla rodziców "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały - jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" - dodaje.
Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny magazynu literackiego "Książki" zauważa, że dziś jesteśmy trochę bezradni. - Kiedyś ludzie mieli nauczyciela, mistrza, teraz tego nie mamy, straciliśmy to, dlatego musimy się odwoływać i szukać rozwiązań w poradnikach - wyjaśnia.
Poradniki narodziły się w Europie, ale szczyt popularności zdobywają w Stanach Zjednoczonych. W Hollywood potrafią nawet przenieść poradniki na duży ekran.
Ewelina Grygiel o poradniki zapytała Beatę Pawłowicz, dziennikarkę "Zwierciadła" i autorkę poradnika "Dekalog szczęścia". - Jak myślałam o poradnikach to wyobraziłam sobie, że nasze współczesne życie wygląda jak wielki market. Ale naszym największym problemem nie jest tylko to, jaki proszek do prania, który napój czy markę samochodu wybrać. Dziś możemy też wybierać styl życia, to kim chcemy być. Czy chcemy być kobietą sukcesu, czy kobietą domową, czy chcemy pracować w korporacji czy chcemy być kimś, kto żyje "slow". Możemy nawet decydować o swojej płci. Jest tak dużo wyborów, że jesteśmy zagubieni. Poradniki są dla nas wskazaniem, że takie możliwości są, i mówią nam jak to robić - wyjaśnia autorka "Dekalogu szczęścia".
Czy poradniki mogą nam pomóc, co nam dają, w jakiej sferze są najbardziej przydatne - prywatnej czy zawodowej - dowiesz się słuchając audycji Eweliny Grygiel "Ściaga z Popkultury".
(pj)