Marta Guzowska i wampiry z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 10:11
"Czarne światło" to kryminalna powieść, w której główną rolę odgrywają wampiry. Czy istniały naprawdę?
Audio
  • Marta Guzowska opowiada o książce "Czarne światło" i pracy archeologa (Dzień Kobiet/Czwórka)
Karina Terzoni, Marta Guzowska i Ola Jasińska w studiu Czwórki
Karina Terzoni, Marta Guzowska i Ola Jasińska w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

Okł. książki/mat. pras. Okł. książki/mat. pras.

"Czarne światło" to historia śledztwa w sprawie... żyjących na Mazowszu wampirów. W niewielkim podwarszawskim miasteczku odnaleziono bowiem tajemniczy grób. Przed złożeniem do niego ciała ktoś związał je w kostkach, a w serce wbił drewniany kołek. - Mazowsze w średniowieczu było centrum wampiryzmu. Za wampiry uznawano osoby w jakiś sposób okaleczone: garbate, kulawe, trędowate, po polio - tłumaczyła w Czwórce Marta Guzowska i opowiadała, że do dziś archeolodzy odnajdują "dziwne groby", potwierdzające tę historię. - Ciała mają odcięte głowy, a te ułożone są w nogach. Zwłoki przebite są kołkami, albo ułożone na brzuchu, by "gryzły ziemię" - opowiadała. W swojej książce zderza więc legendy o wampirach z rzeczywistością.

Podobnie jak bohater "Czarnego światła" Guzowska jest doktorem archeologii. W Czwórce opowiadała także kulisy pracy w tym zawodzie i mówiła, jak łączy archeologię z literacką fikcją.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Maria Guzowska (pisarka, archeolog)

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 08.15

kd/pj

Czytaj także

Monika Mrozowska i jej "Słodkie i zdrowe" przekąski na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 11:03
- Dzieciństwo kojarzy mi się z kluskami leniwymi z Zakopanego. To był jednocześnie obiad i deser, a ja potrafiłam zjeść kilka porcji! - wspomina aktorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Gołębicka wie... czego nie pokazywać szefowi

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 15:00
- W korporacji liczą się symbole. Między innymi to, jak podajemy rękę. Ludzie przebojowi witają się pewnie, inni podają dłoń śpiącej królewny, a to nie najlepiej o nich świadczy - tłumaczy Anna Gołębicka autorka książki "Nie pokazuj szefowi. Jak przetrwać w korporacji i nie zwariować”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Galop'44" - młodzi na nowo odkrywają historię

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 11:01
"Galop'44" to spojrzenie na Powstanie Warszawskie oczami współczesnych nastolatków. - Młodzież jest dziś niezwykła, chętnie słucha, a ja widzę, że to ludzie, którzy interesują się tą historią - mówiła autorka książki Monika Kowaleczko-Szumowska.
rozwiń zwiń