Mistrz świata w biegach górskich: po prostu robię to, co kocham
Ogromnym atutem gum oporowych jest to, że zajmują bardzo mało miejsca, możemy zabrać je wszędzie, a wykorzystamy je do treningu mięśni całego ciała.
05:36 czwórka rozbiegani 4.12.2020 gumy.mp3 O gumach oporowych, ich rodzajach i zastosowaniu opowiada Filip Jaros, trener personalny (Rozbiegani/Czwórka)
Nasz codzienny trening nie musi być nudny. Możemy go urozmaicać właśnie za pomocą taśm oporowych. Warto wybrać taki rodzaj, który będzie odpowiedni dla nas i naszego treningu.
Rodzaje taśm:
- minibandy - to gumy wąskie. - Doskonale się nadają do ćwiczeń pośladków, poprawy naszej sylwetki bez nadmiernej rozbudowy masy mięśniowej - mówi Filip Jaros, trener personalny.
- powerbandy - gumy szerokie o dużym oporze. - Najczęściej ich długość sięga 2 metrów. Takie gumy mogą znaleźć zastosowanie np. podczas podciągania, gdy nie potrafimy jeszcze podciągać się samodzielnie - mówi ekspert.
- t-rixy, t-rexy. - Na takich taśmach możemy wykonać trening całego ciała z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. One nie są tak elastyczne - ocenia.
- gumy typu pilates - mają około 120-180 cm
- taśmy do jogi
- ekspandery - na końcach mają łapki, uchwyty.
Każda z nich służy do innego rodzaju treningu - podsumowuje trener.
Jak powrócić do aktywności fizycznej po koronawirusie?
Takie gumy pomagają nam wrócić do pełnej sprawności po kontuzjach np. po urazach barków, kolan, łokci. - Nie możemy od razu rzucić się na hantle i sztangi i wtedy, w celu aktywizacji naszych stawów świetnie sprawdzają się takie gumy - wyjaśnia Filip Jaros.
Ćwicząc z gumami angażujemy te same partie mięśni, co podczas podnoszenia ciężarów. - Główna różnicą jest to, że mięśnie podczas ćwiczeń na gumie są poddawane różnym obciążeniom i zmienia się to w trakcie wykonywania ćwiczenia - zauważa ekspert. - W przypadku odważników ten odważnik zawsze będzie miał swoja wagę, a guma oporowa zachowuje się inaczej - im bardziej my ją rozciągamy, tym bardziej ona się nam przeciwstawia. Nasz układ nerwowy dostaje nowy bodziec, nowy impuls od gumy. Rozbudowa masy mięśniowej, grupy mięśniowej jest dużo łatwiejsza i osiągamy lepsze efekty - dodaje.
Czytaj także:
Filip Jaros podpowiada jak wykorzystać taśmy oporowe do ćwiczeń w domu.
- Umieszczamy gumę nad stawami kolanowymi, nad stawami skokowymi i możemy zrobić odwodzenia nóg do boków. W taki sposób angażujemy do pracy pośladki. Możemy dodać przysiad - proponuje. - Bardzo popularnym ćwiczeniem jest wykonywanie kroków dostawnych z punku a do punktu b. W pozycji krzesełka, pamiętając by brzuch był napięty, z gumą nad kolanami poruszamy się z jednego punktu do drugiego dostawiając nogę - poleca.
Ekspert zwraca też uwagę, że na rynku pojawiły się gumy materiałowe, które dają lepszy komfort ćwiczenia, obciążone są też mniejszym ryzykiem pękania.
***