Czy w sieci można spieniężyć wiersze?
Na koncie Damiana Dawida Nowaka znajdziemy fragmenty jego wierszy, żarty literackie, i "zgryźliwe" obserwacje na temat świata, które - jak podkreśla autor - są mocno puentowane. - Nie jest łatwo "spieniężyć" wiersz na Instagramie, zwłaszcza że zasięgi, jeśli chodzi o poezję, nie są sprecyzowane - opowiada. - Można dopieścić ego lajkami, ale nie jestem pewien, czy można tu mówić o finansowym sukcesie.
15:18 [CZWORKA]TpT 30 sierpień 2020 poezja.mp3 O wierszach w sieci opowiada Damian Dawid Nowak (Tędy po Trendy/Czwórka)
Boom na instapoezję zaczął się kilka lat temu, a jedną z osób współodpowiedzialnych za to zjawisko była pochodząca z Indii Kanadyjka Rupi Kaur, autorka m.in. tomiku "Milk and Honey". Znalazły się w nim wiersze, które wcześniej autorka publikowała w sieci. Wydany w 2014 roku zbiór przez 77 tygodni utrzymał się na liście bestsellerów "New York Timesa".
Instapoezja stymuluje twórców
Rozmówca Oli Jasińskiej przyznaje, że media społecznościowe to dobre miejsce na krzewienie kultury słowa. - Hasztag #instapoezja stymuluje młode talenty. Debiutanci, którzy dzielą się próbkami możliwości w sieci, szybko dostają "zwrotną" od czytelników. Mają punkt wyjścia do dyskusji, ale także do analizy swojej twórczości - wyjaśnia poeta.
Poeta, który chodzi na siłownię
Konto Damiana Dawida Nowaka w tej chwili obserwuje ponad 15 tysięcy osób, a niektóre posty mają ponad 100 tysięcy zasięgu organicznego. - Z tej okazji ukułem nawet takie określenie "poetoinfluencer", które trochę odmitologizowuje postać poety jako wieszcza z piedestału - śmieje się gość Czwórki. - Na moim profilu publikuję wiersze z okruchami życia. To pozwala mi zbudować z odbiorcami normalną relację i udowodnić im, że poezja to jeden ze sposobów na wyrażanie swoich emocji - podsumowuje.
Posłuchaj także:
Damian Dawid Nowak jest autorem czterech książek poetyckich: "Nieistotne" (Miniatura 2014), "Pożegnania" (WFW 2015), "Wczesne dojrzewanie" (Mamiko 2016) oraz "Inaczej niż w lustrze" (FONT 2018). Swoją twórczość prezentował między innymi w TVP Kultura i Radiowej Czwórce oraz w antologiach i ogólnopolskich pismach literackich – między innymi w: "Afroncie", "Akancie", "Arteriach", "Cegle", "Helikopterze", "Krytyce Literackiej", "Migotaniach", "Poezji Dzisiaj", "Wytrychu". Jest także promotorem kultury azjatyckiej i autorem artykułów o tematyce kulinarnej i kulturalnej.
***
Tytuł audycji: Tędy po trendy
Prowadzi: Ola Jasińska - Klimaszewska
Gość: Damian Dawid Nowak (poeta, prozaik, instagramer)
Data emisji: 30.08.2020
Godzina emisji: 10.15
kul