Według ewolucjonistów celem męskiej miłości do kobiety jest spłodzenie potomstwa i obowiązek zadbania o jego przetrwanie. Mężczyzna stara się wytrwać przy jednej partnerce, chociaż jest nieustannie kuszony przez inne kobiety. Psychologowie podkreślają rolę socjalizacji w kształtowaniu męskiego charakteru - w naszej kulturze dominowała tendencja do nieokazywania uczuć, mężczyzna miał być twardzielem. Dzisiaj uważa się, że mężczyźni mają wiele uczuć, kochają na wiele sposobów, podobnie jak kobiety, i można z nimi tworzyć złożone emocjonalnie i ekscytujące związki.
Dziś, w wychowaniu, chodzi o to, by dać chłopcom miejsce na poznanie emocji. Na zapoznanie się z nimi, na nazwanie uczuć Bianca-Beata Kotoro
- Co raz częściej do gabinetów psychoterapeutów trafiają zagubieni mężczyźni, wychowywani na twardzieli, wiecznie słyszący frazę: chłopaki nie płaczą - mówi Bianca-Beata Kotoro.
Specjalistka zwraca uwagę na emocje, ale też relacje rodzinne. - Relacja z mamą i tatą są tak samo ważne, ale na pewno męskości mężczyźni uczą się od mężczyzn - wyjaśnia. - Niestety zdarza się, że mają tego mało: tata jest często zapracowany, w przedszkolu opiekunką zazwyczaj jest kobieta, w szkole podstawowej podobnie - dodaje.
Czy istnieją normy w seksie? Sami je wyznaczamy
Gość Kuby Jamrozka podkreśla, że w dzisiejszym świecie w związkach postawiliśmy na partnerstwo, wspólne wychowywanie dzieci, prowadzenie domu, rozwiązywanie problemów. To często są nowe zadania dla męskiego świata, ale już dziś nikogo nie dziwi mężczyzn z dzieckiem na spacerze czy gotujący obiad. W czym jednak męski świat rożni się od kobiecego? Jak panowie odnajdują się w nowych rolach? Czy kobiety nie stawiają panom zbyt wysokich wymagań, a jeśli tak, to jak z tego wybrnąć? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Strefa prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Bianca-Beata Kotoro (psychoseksuologiem z Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 6.09.2018
Godzina emisji: 20.09
pj/kd