Rodzina odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości seksualnej. To ona pomaga wypracować osobie niepełnosprawnej mechanizmy, które w różnym stopniu pomagają stać się samodzielnym prof. Remigiusz Kijak
W jaki sposób rozmawiać na takie tematy w rodzinie, w której dziecko lub opiekun cierpi na niepełnosprawność intelektualną? Profesor Remigiusz Kijak, pedagog specjalny i seksuolog, autor książki „Rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością intelektualną” pisze o spotkaniach z rodzinami, w których jedno lub oboje rodziców to osoby niepełnosprawne intelektualnie, o tym, jak radzą sobie w relacjach intymnych i z wychowaniem dzieci na różnych etapach ich dorastania.
Budowanie autonomii osoby niepełnosprawnej zależy od rodzica. Muszą pozwolić swoim dzieciom dorosnąć prof. Remigiusz Kijak
- Stworzyliśmy całą gamę stereotypowych przekonań, które powodują, że na temat intymności osób niepełnosprawnych rozmawia się wyjątkowo trudno, a posiadają oni takie same potrzeby, jak osoby pełnosprawne - mówił gość Czwórki.
- Ludzie niepełnosprawni intelektualnie to bardzo zróżnicowana grupa - od osób funkcjonujących samodzielnie po te wymagające stałej opieki. Niezależnie jednak od stopnia niepełnosprawności u każdego rozwija się popęd seksualny i inne potrzeby seksualne - tłumaczył.
Czym jest rehabilitacja seksualna? Jak osoby niepełnosprawne radzą sobie z wyrażaniem i realizowaniem potrzeb seksualnych? Do czego może doprowadzić nadopiekuńcza postawa rodzica i na czym polega paradygmat "wiecznego dziecka"? Więcej na ten temat w rozmowie ze studia Czwórki.
W audycji zapraszaliśmy także na organizowaną przez Fundację "Potrafię Pomóc" i gościa Czwórki prof. Remigiusza Kijaka IX konferencję "Oblicza seksualności osób niepełnosprawnych. Od dzieciństwa do dorosłości", która 10 i 11 maja 2019 r. odbędzie się we Wrocławiu.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny i seksuolog
Data emisji: 7.05.2019
Godzina emisji: 20.09
ac